W poniedziałek, 13 lipca po godz. 14 od nabrzeży stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding odbił holownik H-2 Mieszko, trzecia z serii sześciu jednostek pomocniczych budowanych dla Marynarki Wojennej RP. Holownik wejdzie do służby w Dywizjonie Okrętów Wsparcia należącego do 3 Flotylli Obrony im. kmdr. Bolesława Szymona Romanowskiego, a jego portem macierzystym będzie Gdynia.
Wypłynięcie holownika poprzedzało podpisanie protokołu przez komisję zdawczo-odbiorczą Zamawiającego, na czele z Przewodniczącym Komisji szefem Oddziału Techniki Morskiej IMW DG RSZ komandorem Zbigniewem Mickiem. Teraz jednostkę czeka uroczyste podniesienie bandery, które zaplanowano w połowie sierpnia br.
Przypomnijmy, że uroczystość chrztu i wodowania odbyła się w lipcu 2019 roku. Matką Chrzestną Mieszka została Magdalena Śniadecka - dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich.
Stocznia Remontowa Shipbuidling SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding realizuje budowę sześciu tego typu jednostek. Pierwsze dwa holowniki z zakontraktowanych sześciu - H-11 Bolko i H-1 Gniewko - zostały przekazane Zamawiającemu na początku br.
Czwarty, H-12 Semko jest gotowy do prób stoczniowych na uwięzi. Z kolei H-3 Leszko, piąty z serii holownik, jest w fazie wyposażania, ma zamontowane silniki główne, trwają na nim prace rurarskie i elektryczne, natomiast na jednostce szóstej - H-13 Przemko, kończą się prace kadłubowe i zostanie przygotowana do wodowania na przełomie lipca i sierpnia.
Holowniki B860 charakteryzują się wypornością kontraktową 490 ton oraz zdolnością do przewożenia ładunków o ciężarze 4 ton. Jednostki są przeznaczone zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportem osób i zaopatrzenia, neutralizacją zanieczyszczeń oraz podejmowaniem z wody materiałów niebezpiecznych.
Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki mają możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t, a do prac holowniczych wyposażono je w windy holownicze o uciągu do 35 t.
AL
Fot.: Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.