W piątek, 29 maja z Gdańskiej Stoczni Remontowa SA wypłynął kontenerowiec kombinowany (Container/RoRo Carrier) z serii Grande Marocco. Na jednostce zamontowano płuczkę spalin ograniczającą emisję związków siarki do atmosfery.
Grande Sierra Leone to trzecia z serii pięciu jednostek Grande Marocco, należących do włoskiego armatora Grimaldi Deep Sea SpA, które w tym roku wpłynęły do stoczni z grupy Remontowa Holding na montaż scrubbera, czyli wspomnianych już płuczek spalin.
Kilka dni temu wpłynął także Grande Congo, który jest obecnie w trakcie prac remontowych, a po nim, w stoczni spodziewany jest jeszcze Grande Guinea.
Seria tych statków została zbudowana w latach 2010-2011, w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard w Ulsan.
Warto dodać, że Gdańska Stocznia Remontowa SA remontowała także statki innej serii - Grande Lagos - tego samego armatora, w latach 2018-2019. Pierwszy - Grande Lagos - wypłynął ze stoczni w październiku 2018 roku. Po nim udało się zakontraktować drugi statek z serii - Grande Dakar, a kolejne cztery, remontowane w 2019 roku to: Grande Tema, Grande Abidjan, Grande Luanda i Grande Cotonou.
Poza remontem klasowym i szeregiem związanych z tym prac głównym zadaniem na wymienionych wyżej jednostkach był także montaż scrubbera (statki tej serii były już wcześniej przystosowane do montażu tego systemu - miały wydzielone odpowiednie miejsce).
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku na świecie weszła w życie dyrektywa "Global Sulphur Cap", obniżająca dozwolone poziomy emisji tlenków siarki przez statki z 3,5 proc. do wartości 0,5 proc. (poza strefami kontroli emisji - ECA - w których już wcześniej wprowadzono limit 0,1 proc.). Nowe przepisy, zgodne z celami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i polityką klimatyczną Unii Europejskiej mają się przyczynić do obniżenia przez statki emisji powstających w wyniku spalania paliw żeglugowych o wysokiej zawartości siarki, odpowiedzialnych za tzw. kwaśne deszcze i wzrost efektu cieplarnianego.
SL, AL
Fot.: Marcin Koszałka
Na zdjęciu poniżej Grande Sierra Leone, który wypłynął już z Remontowa SA i Grande Congo, który jest obecnie w trakcie prac remontowych.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.