Kilka dni temu do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wpłynęła półzanurzalna jednostka Boabarge 34. W stoczni zostanie przebudowana na zlecenie firmy Kvaerner Canada, jednego z największych światowych dostawców morskich usług inżynieryjnych, instalacji morskich i lądowych, wykonawcy i partnera dla koncernów wydobywczych ropy i gazu na całym świecie.
Boabarge 34 ma bardzo podobną konstrukcję do barek półzanurzalnych będących w zasobach i pracujących na terenie Gdańskiej Stoczni Remontowa SA: Rem Lift 25 000 i Rem Lift 24 000. Może się zanurzać na głębokość kilkunastu metrów, nie ma własnego napędu oraz stałej załogi. Ma 140 m długości i 36 m szerokości, a jej nośność wynosi 25 000 ton (Rem Lift 25 000 ma 120 m dł. i 44 m szer., natomiast Rem Lift 24 000 120 m dł. i 36 m szer.).
Boabarge 34 służy głównie do transportu wielkogabarytowych i ciężkich konstrukcji stalowych, m.in. statków i platform wiertniczych. W ostatnim roku transportowała platformę typu jack-up, należącą do znanej kompanii gazowo-naftowej Perenco, a także konstrukcje farm wiatrowych dla Saipem LTD.
Czytaj także:
Gdańska Stocznia Remontowa realizację tego zadania rozpoczęła już kilka tygodni przed wejściem jednostki do stoczni. Opracowano całą logistykę przedsięwzięcia, zamówiono niezbędne materiały, przygotowano wszystkie konieczne procedury, technologie procesów spawania, dokumentację roboczą. Wykonano także prefabrykację wszystkich elementów i konstrukcji, aby były gotowe na czas rozpoczęcia prac na jednostce.
Przebudowa polega m.in. na prefabrykacji, a następnie montażu na pokładzie jednostki konstrukcji stalowej, na której posadowiona zostanie platforma (konstrukcyjnie zbliżona do typu jack-up). Łącznie stoczniowcy zamontują ok. 550 ton nowej konstrukcji.
Technologię prac opracowało stoczniowe Biuro Technologiczne, natomiast projekt roboczy na podstawie zatwierdzonej dokumentacji armatorskiej, wykonało biuro Remontowa Marine Design&Consulting z grupy kapitałowej Remontowa Holding.
Po zakończeniu przebudowy Boabarge 34 ma przeholować platformę wiertniczą o nazwie Deep Panuke, która wydobywała gaz ziemny z czterech odwiertów produkcyjnych w ramach dużego projektu o nazwie: Deep Panuke Offshore Gas Development na polu gazowym położonym ok. 250 kilometrów na południowy wschód od miasta Halifax w Kanadzie.
Boabarge 34 wpłynie pomiędzy nogi tej platformy, która osiądzie (po podniesieniu swoich nóg) i zostanie zamocowana na konstrukcji przygotowanej przez Gdańską Stocznię Remontowa, a następnie zostanie odholowana z pola gazowego do kanadyjskiego wybrzeża.
GRAD
Fot. Marcin Koszałka / Portalmorski.pl, Sławomir Lewandowski / Portalmorski.pl
zbudowana w Chinach w 2015. Co się tyczy przebudowy, to zastanawiam się, czy położenie fundamentów na
pokładzie pod przyszły ładunek można nazwać przebudową? W zależności od potrzeb może on być zdjęty
już po pierwszej podróży. Nie wiem tez dlaczego Deep Panuke ma być ładowany z opuszczonymi nogami
Transferowany poprzednio z nogami do góry był wprowadzony na Boa 36 -124 m, a następnie barka z
platformą na pokładzie została zabezpieczona na ciężarowcu Talisman. Jest to standardowy sposób załadunku jack-up
oraz platform samozanurzalnych.Ciekawie wygląda Talisman IMO 9191319 + Boabarge 36 + Deep Panuke (trzy w jednym).
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.