We wtorek, 5 marca br. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA, należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding odbyła się uroczystość chrztu holownika Gniewko (H-1), drugiego z serii sześciu budowanych dla Marynarki Wojennej RP na mocy kontraktu podpisanego w czerwcu 2017 roku. Z powodu złej pogody, samo wodowanie w tym dniu z użyciem dźwigu nożycowego Conrad Consul o maksymalnym udźwigu 400 ton nie mogło się odbyć, jednak cały ceremoniał został zachowany.
Wśród gości uczestniczących w wydarzeniu byli m.in.: Monika Małyszko – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni im. wiceadm. Józefa Unruga, matka chrzestna holownika; kontradm. Krzysztof Zdonek – szef Zarządu Morskiego - Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej, kmdr Krzysztof Olejniczak - szef Szefostwa Techniki Morskiej, Mirosław Jurkowlaniec - dowódca 3. Flotylli Okrętów, Piotr Nieć - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także przedstawiciele stoczni i grupy Remontowa Holding, sprawującego nadzór nad budową jednostek Polskiego Rejestru Statków oraz biura projektowego NED Project oraz Marine Design & Consulting.
Jednostkę zwodowano następnego dnia.
Zobacz relację wideo: Chrzest i wodowanie holownika Gniewko
- Dzisiaj mamy szczególną uroczystość chrztu holownika Gniewko. To już kolejny holownik o tej samej nazwie (znany również jako R-11, wszedł do służby 29 sierpnia 1981 roku, rozpoczynając tym samym budowę krótkiej serii okrętów ratowniczych typu Gniewko – red.). – mówił Janusz Dilling - zastępca Dyrektora Okrętowego w PRS.
- Z przyjemnością mogę potwierdzić, iż Polski Rejestr Statków w oparciu m.in. o postanowienia przepisów klasyfikacji i budowy okrętów wojennych oraz postanowienia Kodeksu Bezpieczeństwa okrętów wojennych, potwierdza gotowość holownika o numerze budowy B-860 do wodowania i przeprowadzenia dalszych etapów budowy i wyposażenia. Gratuluję stoczni i cieszę się, że Marynarka Wojenna pozyska kolejną jednostkę. Z utęsknieniem będziemy czekali na trzecią, aż do sześciu jednostek pomocniczych – podsumował Janusz Dilling.
Trzeci holownik z serii (B 860/3) jest obecnie w trakcie wyposażania kadłuba do wodowania, natomiast kolejny - B 860/4 znajduje się w fazie prefabrykacji i montażu kadłuba.
- Oczekujemy, że te wspaniałe holowniki, które mają tak szeroki zakres zadań będą również w przyszłości, i to mam nadzieję niedalekiej, używane do asysty i wsparcia manewrów portowych dla naszych nowoczesnych fregat oraz okrętów podwodnych. To są kroki, które zostaną poczynione i decyzje pierwsze już zapadły – dodał kontradm. Krzysztof Zdonek.
Działalność Remontowa Shipbuilding, w kontekście realizowanych obecnie kontraktów, podsumował prezes zarządu tej stoczni Marcin Ryngwelski.
- Remontowa Shipbuilding SA od wielu lat jest jedną z najbardziej cenionych stoczni budujących nowoczesne statki i okręty, w sumie zbudowaliśmy ponad 400 okrętów i jednostek specjalistycznych dla sił zbrojnych RP i innych państw. Aktualnie budujemy osiem okrętów dla naszej Marynarki Wojennej, w tym dwa niszczyciele min z serii Kormoran II oraz, poza holownikami Gniewko i Bolko, budujemy jeszcze cztery kolejne. Ilość i różnorodność tych jednostek stanowią najlepsze referencje i potwierdzają nasze przygotowanie i doświadczenie do budowy seryjnych okrętów wojennych – powiedział Marcin Ryngwelski.
Przypomnijmy, że cięcie pierwszych blach pod jego budowę holownika Gniewko nastąpiło 16 marca 2018 roku, a położenie stępki - po dwóch miesiącach - 16 maja 2018 r.
Po zakończeniu budowy holownik trafi do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
AL
Fot.: Sławomir Lewandowski
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.