Stocznia Conrad zwodowała 40-metrowy super jacht Conrad C133 Viatoris.
To zarówno największy jacht motorowy zbudowany do tej pory w tej stoczni, jak również największy jacht tego typu kiedykolwiek zbudowany w Polsce z przeznaczeniem do przekazania armatorowi jako w pełni wyposażony ("pod klucz").
Wodowanie odbyło się w środę, 9 maja br. Wykorzystano dok pływający firmy Baltic Engineering Sp. z o.o. Sp. k. działającej w rejonie byłej Stoczni Gdańskiej.
Viatoris (łac. Wędrowiec)
Został zaprojektowany i zbudowany na specjalne zamówienie "powracającego" klienta, który od 2010 roku stał się właścicielem mniejszego jachtu ze stoczni Conrad. Nowa jednostka została zaprojektowana jako wypornościowy jacht o stalowym kadłubie z aluminiową nadbudówką przez światowej klasy projektantów - brytyjskie biuro Reymond Langton Design oraz holenderskie biuro Diana Yacht Design, a projekt wnętrz został wykonany przez własne biuro projektowe stoczni Conrad we współpracy z klientem.
Znakiem rozpoznawczym projektu jest wyjątkowa elegancja, wyraziste linie oraz ponadczasowy harmonijny styl łączący w sobie klasyczne proporcje oraz nowoczesność. Wyjątkowo przestronne i luksusowe wnętrza jachtu oraz szereg unikalnych udogodnień i rozwiązań technicznych można jedynie porównać do znacznie większych jachtów motorowych na rynku co stanowi dodatkowy atut tego nietuzinkowego projektu. Jacht został zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami jakościowymi północnoeuropejskich stoczni jachtowych oraz spełnia wszelkie obowiązujące normy bezpieczeństwa Lloyd's Register i MCA.
Bezpieczeństwo, komfort, luksus, najwyższa jakość
Wykorzystanie najnowszych zaawansowanych technologii stanowiły priorytety zarówno na etapie projektowania jak i w trakcie budowy tej jednostki. W efekcie powstał wyjątkowy model jachtu motorowego Conrad C133, będący połączeniem światowej klasy designu i technologii z kunsztem polskiego rzemiosła. Zwodowany Viatoris za kilka tygodni zacznie rozpieszczać swoim luksusem swojego właściciela, natomiast kolejne jednostki C133 można zamawiać w stoczni Conrad jako model semi-custom z możliwością dowolnej aranżacji według indywidualnych potrzeb klienta.
Po przeprowadzeniu wymaganych przepisami prób morskich Viatoris zostanie przekazany prywatnemu armatorowi na początku czerwca 2018, a we wrześniu odbędzie się jego światowa premiera w trakcie prestiżowej wystawy Monaco Yacht Show 2018.
Pierwszy w polskich mediach szerzej przedstawiał ten jacht Portal Morski:
W przywołanym powyżej naszym wcześniejszym materiale - obszerna galeria renderyzacji pokazujących wystrój wnętrz jachtu. Poniżej zdjęcia z procesu wodowania oraz widok boczny i plany pokładów z planu ogólnego statku.
Przypomnijmy, że dotychczas w polskich stoczniach powstawały większe luksusowe jachty motorowe, nawet o długości do 75-80 m, ale jedynie jako częściowo wyposażone - w podwykonawstwie dla stoczni zagranicznych, głównie holenderskich, ale także m.in. niemieckich.
Jeżeli chodzi o w pełni wyposażone luksusowe superjachty, budowane przez polskie stocznie na własne konto (nie w podwykonawstwie), to największy dotychczas był Lunar (C115, nr IMO 1012165) - jednokadłubowy jacht o długości 35,30 m i GT 230 z 2013 roku oraz przekazany w 2010 r. przez stocznię Sunreef Yachts katamaran Che (114C1, nr IMO 9602277) długi na 34,65 m i charakteryzujący się tonażem pojemnościowym 199 jednostek.
Należy podkreślić, że opisywany tutaj 40-metrowy jacht motorowy, ze względu na technologię budowy (techniki produkcyjne, materiały), ze względu na rozmiary oraz ze względu na zwyczajową przynależność do segmentu rynku pozostaje w sferze "dużych stoczni" zajmujących się budową statków - nie należy do świata "stoczni jachtowych", jego budowa nie jest dziełem "przemysłu jachtowego".
Conrad C133 Viatoris - charakterystyka podstawowa:
długość całkowita 40 m, długość na linii wodnej 35,5 m, szerokość 8,3 m, zanurzenie 2,5 m, masa 385 t, tonaż pojemnościowy brutto 388, prędkość podróżna / maksymalna 12 / 13 węzłów, zasięg 4000 MM przy prędkości 10,5 w.
rel (Conrad SA)
Conrad C133 Viatoris
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.