Pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Projekt zakłada powstanie m.in. ok. 3,5 tys. mieszkań, biur, hoteli i miejsc wypoczynku.
Po II wojnie światowej na bazie obiektów Stoczni Cesarskiej i sąsiednich zakładów, powstała Stocznia Gdańska. Obecnie obszar przeznaczony jest pod nowe inwestycje. W 2016 r. pomorski konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków 26 budynków i innych obiektów przemysłowych z terenu dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. To największy w historii pomorskiej służby konserwatorskiej zespół obiektów wpisany do rejestru.
Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej ogłoszono w maju 2017 r. Pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi jest jego zwycięzcą, drugie i trzecie miejsce trafiły odpowiednio do MVRDV (Holandia) i Studio Paola Vigano (Włochy).
Agencja PR reprezentująca biuro prasowe inwestora, czyli sześciu obecnych właścicieli terenów Młodego Miasta w Gdańsku (obejmującego m.in. Stocznię Cesarską – PAP) poinformowała, że w czwartek podczas wiodących targów nieruchomości MIPIM w Cannes przedstawiciele inwestora i pracowni Henning Larsen podpisali umowę na opracowanie koncepcji zabudowy.
Poinformowano, że projekt Henning Larsen powstał we współpracy z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska. „Projekt przekonał jury konkursowe bardzo starannym i szczegółowym podejściem – zarówno na poziomie poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i innych elementów historycznych” – czytamy w komunikacie. W ocenie jury „taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną”.
Cytowany w komunikacie Jacob Kurek, partner Henninga Larsena zapewnił, że „ważne było zachowanie unikalnych walorów historycznych Stoczni Cesarskiej przy jednoczesnym stworzeniu nowego i silnego połączenia z centrum Gdańska, które również zwiększy integrację społeczną”. „Dla nas rewitalizacja miast polega na tworzeniu długoterminowej wartości dla danego obszaru – ekologicznie, społecznie i finansowo” – podkreślił.
Zwycięski projekt uzyskał również rekomendację Komisji ds. Jakości, która stanowiła ciało doradcze dla Jury. W jej skład weszli doświadczeni urbaniści, architekci, organizacja społeczna oraz eksperci rynkowi. „Nie była to łatwa decyzja, ponieważ końcowe projekty prezentowały bardzo wysoki poziom. Każdy z nich reprezentował nieco inne podejście projektowe, a we wszystkich możliwe było zidentyfikowanie różnych pozytywów” – mówi cytowany w komunikacie prof. Piotr Lorens, Przewodniczący Komisji ds. Jakości. Zaznaczył, że zwycięski projekt „oferował najbardziej żywe i różnorodne środowisko miejskie”.
Poinformowano, że projekt daje „realną szansę, aby Stocznia Cesarska stała się integralną częścią miasta”. Koncepcja zakłada, że „powstanie około 3,5 tys. mieszkań, a także przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele czy instytucje kulturalne”.
Cytowany w komunikacie inny członek Komisji ds. Jakości, Maximilian Mendel ocenia, że „różnorodność budynków w połączeniu z dobrze zbilansowaną mieszanką funkcjonalną wzbogaci miejski charakter dzielnicy i jednocześnie wpłynie pozytywnie na możliwość ich komercjalizacji”. Natomiast Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, także jeden z członków Komisji ds. Jakości przyznał, że została „doceniona perspektywa użytkownika, którą przyjął zespół Henning Larsen, optymalizując koncepcję widoków na rzekę, poprawiając mikroklimat i proponując sieć elastycznie dostosowujących się do charakteru miejsca przestrzeni publicznych”.
„Dokładne analizy terenu i budynków doprowadziły do wypracowania strategii konserwacji, która opiera się na istniejących elementach, równocześnie proponując nowe funkcje (…) jak targ żywności i być może muzeum sztuki współczesnej” – podano w komunikacie. Zwrócono uwagę, że „nadbrzeżna promenada w połączeniu z trzema charakterystycznymi miejscami publicznymi zmieni Stocznię Cesarską w prawdziwe miejsce spotkań”.
Stocznia Cesarska powstała w 1871 r., z czasem była rozbudowywana, a wokół niej zaczęły wyrastać inne stocznie i pokrewne zakłady. Po II wojnie światowej na bazie obiektów Stoczni Cesarskiej i sąsiednich zakładów, powstała Stocznia Gdańska. Obecnie obszar przeznaczony jest pod nowe inwestycje; prywatni właściciele, przygotowując się do prac budowlanych, wyburzyli kilka dawnych stoczniowych obiektów. Wywołało to sprzeciw wielu środowisk, które zaapelowały do służb konserwatorskich o objęcie obszaru lepszą ochroną prawną, bo tylko nieliczne obiekty postoczniowe były wpisane do rejestru zabytków. Wpis do rejestru zabytków ma na celu ochronę autentyzmu stoczniowej zabudowy, pamiętającej historię od czasów dawnej Stoczni Cesarskiej, aż do roku 1989.
Właścicielami terenów b. stoczni w Gdańsku, tzw. Młodego Miasta są firmy: Edonia, Shipyard City Gdansk, Echo Investment, Upside Property, Cavatina i Atrium. Zakłada się, że w najbliższych latach na tym terenie powstanie otwarta, multifunkcyjna dzielnica. Przewidywane są „intensywne działania rewitalizacyjne, z poszanowaniem walorów historycznych tego miejsca”.
Autor: Bożena Leszczyńska
edytor: Jacek Ensztein
bls/
Fot.: Henning Larsen / Twitter
Great news! We have been selected to develop the 400,000 m² historical Imperial Shipyard in Gdansk, Poland! Bringing new life to the old industrial site. With A2P2 and BBGK. Read more: https://t.co/9Hh6MPzW6L #urbanplanning #gdansk #henninglarsen pic.twitter.com/rfEW9YC4YG
— Henning Larsen (@HLArchitects) 15 marca 2018