W celu ratowania uchodźców organizacja Save the Children zamierza wysłać we wrześniu na Morze Śródziemne własny statek w ramach kierowanej przez Włochy unijnej operacji Sophia. Statek ma pomieścić około 300 osób.
"Państwa europejskie muszą pilnie zwiększyć wsparcie dla Włoch w ramach morskich akcji ratunkowych. To ratowanie ludzi, a nie kontrole graniczne, powinno mieć priorytetowe znaczenie" - oświadczyła prezes Save the Children International Helle Thorning-Schmidt.
Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji około 250 tys. uchodźców dotarło w tym roku przez Morze Śródziemne do Europy. W czasie przeprawy utonęło lub zaginęło ponad 3000 osób.
Unijna operacja Sophia została zainicjowana 22 czerwca 2015 roku. Początkowo jej działania polegały głównie na zbieraniu informacji o działalności gangów przemytników ludzi w centralnej części Morza Śródziemnego. W październiku tego samego roku operacja weszła w drugą fazę, polegającą na identyfikacji, przechwytywaniu i neutralizacji statków przemytniczych na wodach międzynarodowych.
Aby zapobiec kolejnej fali migracji przez Morze Śródziemne, z wybrzeży Libii do Włoch, Unia Europejska postanowiła w czerwcu 2016 r. rozszerzyć i przedłużyć mandat operacji (do 27 lipca 2017). Nowy mandat obejmuje m. in. wyszkolenie około 100 funkcjonariuszy libijskiej straży przybrzeżnej do walki z przemytnikami ludzi oraz nadzór nad przestrzeganiem embarga ONZ na dostawy broni do Libii. (PAP)
mt/ kot/ ro/