Stocznie, Statki

We wtorek, 29 grudnia 2015 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej  Remontowa Holding zwodowano pierwszy z serii dwóch promów pasażersko-samochodowych budowanych dla Portu Tallinn. Było to 10 wodowanie statku w tej stoczni w roku 2015.

Nowoczesny, dwustronny prom pasażersko-samochodowy o stoczniowym numerze B616/1 powstaje na zamówienie estońskiego armatora TS Laevad OÜ (firmy - córki Portu Tallinn). Kontrakt z tym armatorem zakłada budowę dwóch całkowicie wyposażonych tego typu promów, a jego realizacja otwiera dla stoczni nowy rynek zbytu w północnej części Morza Bałtyckiego.

Jednym z atutów tych jednostek są niskie koszty eksploatacji. Zoptymalizowany kształt kadłuba, przystosowany do pracy w ciężkich warunkach lodowych, przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz mniejszej emisji toksycznych substancji do atmosfery. Wysoki poziom automatyki pozwala na eksploatację przy zmniejszonym do minimum stanie załogi.

Promy o długości 114 metrów jednorazowo będą mogły zabrać na pokład 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Obsługiwać będą linie promowe z lądu stałego na estońskie wyspy Saaremaa and Hiiumaa.

Przypomnijmy, że rozpoczęcie budowy promu, czyli operacja tzw. palenia pierwszych blach odbyła się w lutym 2015 r., natomiast stępkę położono 30 kwietnia.

Czytaj więcej: Początek budowy promów dla Estonii w Remontowej Shipbuilding

Budowa drugiego promu B 616/2 rozpoczęła się natomiast 19 maja 2015 r.

W uroczystości wodowania pierwszego statkum 29 grudnia br. uczestniczyła liczna delegacja z Estonii, której przewodniczyła sekretarz generalna Ministerstwa Gospodarki, Merike Saks. Gościom towarzyszyły także ekipy telewizji estońskiej.

- Jestem pod wielkim wrażeniem pracy, jaką stocznia Remontowa Shipbuiding wykonała dotychczas przy budowie tych promów - powiedziała Merike Saks podczas ceremonii. - To moja pierwsza wizyta nie tylko w Trójmieście, ale także w prawdziwej fabryce statków. To, co tu zobaczyłam jest dla mnie dowodem, że świetnie rozumiecie jak wielkie znaczenie mają te promy dla mieszkańców Estonii. Ich budowa znajduje się w centrum zainteresowania mediów i szerokiej publiczności, wszyscy u nas o tym mówią i czekają na ich pojawienie się w naszym kraju. Na trasie ich żeglugi, póki co, eksploatowane są wysłużone już jednostki. Dlatego mam nadzieję, że budowa tych promów przebiegać będzie tak jak do tej pory bez zakłóceń i nowe statki trafią do nas na czas. To, co zobaczyłam w tej stoczni całkowicie mnie przekonuje, że tak właśnie będzie. Za to chciałabym wszystkim pracującym przy tym projekcie bardzo gorąco podziękować.

- Rok temu podpisaliśmy kontrakt na budowę dwóch nowoczesnych promów dla Estonii - mówił podczas uroczystości prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA Andrzej Wojtkiewicz. - Stając do przetargu pokonaliśmy wiele znanych stoczni na świecie. Ten projekt to dla nas wielkie wyzwanie, ale także i satysfakcja, ponieważ nasza stocznia została wybrana przez nowego klienta, który powierzył nam losy swojej inwestycji. Zrobimy co w naszej mocy, aby dowieść, że to był najlepszy wybór - podkreślił Wojtkiewicz. - Dzięki kompetencjom i wysiłkom wielu ludzi zaangażowanych w realizację tego projektu, dziś możemy zobaczyć jak pierwszy prom nabiera realnych kształtów. Teraz przed nami faza wyposażania, po której nastąpi cykl prób morskich. Następny - drugi prom z tej serii będzie zwodowany pod koniec stycznia 2016 r. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku oba zbudowane w naszej stoczni promy będą najnowocześniejszymi jednostkami tego typu o napędzie diesel - electric, operującymi na Morzu Bałtyckim.

Było to już 10 wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w 2015 r. Oprócz promu dla Estonii, wcześniej w stoczni zwodowano trzy kontenerowce arktyczne, dwa statki zaopatrzeniowe platform wiertniczych (PSV), statek offshore do korygowania kursu gór lodowych (AHTS), niszczyciel min, żaglowiec oraz prom pasażersko-samochodowy o napędzie LNG. Aktualnie w stoczni trwa budowa 17 kompletnie wyposażonych statków dla armatorów z Norwegii, Kanady, Estonii, Algierii, Grenlandii oraz Marynarki Wojennej RP.  Portfel produkcyjny stoczni jest wypełniony do końca 2017 roku.

Grzegorz Landowski

Fot. Bogdan Pięta

-3 a kiedy coś zbudują?
a kiedy usłyszymy, że Remontowa jakiś statek zbudowała i przekazała armatorowi? Cięgle słyszymy o wodowaniach, media zalewają zdjęcia kadłubów zsuwających się z pochylni, a nikt nie mówi o zakończeniu budowy któregokolwiek ze statków. Dlaczego? Ano pewnie dlatego, że rzadko kiedy coś przekazują, opóźnienia są ogromne, a większość kadłubów, także tych zwodowanych ponad rok temu, dalej tkwi przy nabrzeżach stoczni. Źle się zaczyna dziać w Remontowej, ale dzisiaj wszyscy łykają stoczniową propagandę i się zachwycają "sukcesami", ale jak zaraz a hukiem to padnie to będzie wielkie zdziwienie.
30 grudzień 2015 : 08:41 Rem | Zgłoś
+4 najpierw sam zdbuduj
i przekaż chociaż jeden statek mądralo. Pewnie, że zawsze można lepiej, ale gdyby we pozostałych stoczniach było tak "źle" jak w Remontowej, to w sumie byłoby super.
30 grudzień 2015 : 10:21 nierem | Zgłoś
-1 Przekazano.
Dla przykładu niedoinformowany czytelniku przekazano w tym roku pierwszy statek dla SIEM OFFSHORE typu PSV z dodatkową funkcją ROV. Statek pływa już dla SHELL NORGE obsługując pole naftowe na morzu północnym.
To najbardziej zaawansowany technologicznie PSV z napędem LNG jaki zbudowano do tej pory w Polsce.
W pierwszy kwartale 2016 przekazane zostaną 4 różne statki a w całym 2016 prawdopodobnie 15 statków, których budowa była realizowana przez cały 2015 rok.
30 grudzień 2015 : 12:44 Stoczniowiec | Zgłoś
-2 wypchnięto
powinieneś napisać jedyny. Miało być znacznie więcej tego ale sobie nie radzicie .
30 grudzień 2015 : 12:52 też stoczniowiec | Zgłoś
+2 Stocznię opuściły 2 statki
PSV zasilany LNG dla Siema oraz prom Samso, także na LNG. Obydwa statki to prototypy. Pierwszy od 12 grudnia pracuje na polu w Norwegii, a drugi został wybrany przez duńczyków "Duńskim statkiem roku", jako najbardziej zaawansowany statek. Kompletny system ładunkowy ro-ro oraz system zasilania na LNG (z wyjątkiem silników) został w całości wykonany i dostarczony przez polskie firmy. Może niepotrzebnie - może lepiej było kupić te systemy jak zwykle za granicą i dać zarobić obcym - wtedy prawdopodobnie statek wyszedłby pod koniec ub. roku a nie na początku tego. To są dylematy stoczni, które budują kompletnie wyposażone zaawansowane technicznie statki, przy tych wszystkich problemach z brakiem fachowców itd. Konkurencja w kraju, która ledwo przędzie, cieszy się z tego, że nie wszystko w Remontowej wychodzi, żeby przykryć własne problemy i nieudolność, co w sumie jest zrozumiałe.
30 grudzień 2015 : 13:33 oj tam | Zgłoś
-2 Samso to miał być 2014
Na Waszych stronach RSB jest zakładka co kiedy będzie dostarczone.
W 2015 roku do zdania dla Armatora NB 101, 202/1, 202/2, 203/1, 203/2, 204, 856/2 , 856/3 , 857/1. Jak można szybko policzyć jeszcze 9 statków . Jeden zdany / 10 . Chyba coś źle jest tam zarządzane .
Mimo to trzyma kciuki - bo są to miejsca pracy .

[link usunięty]
30 grudzień 2015 : 13:43 też stoczniowiec | Zgłoś
0 Zgadza sie
robią 17 statków i mają problemy z terminami, bo za dużo nakontraktowali i mieli optymistyczne plany, co życie jak zwykle skorygowało. Jednak tragedii nie ma, bo w Europie jest podobnie z przekazaniami (inna sprawa, że nie znam drugiej stoczni w Europie, może poza Klevenem w Norwegii, która by miała tyle statków w produkcji). Najlepiej, żeby wszystko szło wg planu. Ale jak nie idzie - zawsze lepiej mieć dużo do zrobienia i problemy do rozwiązania, niż nie mieć nic do roboty i żadnych perspektyw na rozwój. Stocznia Fosen w Norwegii, która w 2015 r. miała tylko 1 zamówienie na statek, w tym roku ogłosiła upadłość. nie ma co marudzić, tylko powinni sie spiąć i oddać w 2016 tyle statków ile sie da i na tym sie skupic.
30 grudzień 2015 : 14:00 oj tam | Zgłoś
+1 zapewne...
...z przekazania nie kręci się filmów, bo nie są tak widowiskowe i nie przebiegają z udziałem publiczności
30 grudzień 2015 : 10:30 Philippe | Zgłoś
-2 coraz ciaśniej
A co z Kormoranem ? Znowu wypełzł na ląd. Coś pęka ?
30 grudzień 2015 : 12:47 Zen | Zgłoś
+3 Konkurencja
Ludzie dajcie na łuż pracuję w konkurencji w Gdyni ale zawsze trzymałem kciuki za Remontową shipbuilding bo przecież walczą i są naszą wiodącą stocznią zamiast się szczypać wspierany się zawsze może być tak że się roboty będzie szukać.
30 grudzień 2015 : 19:40 Shipman | Zgłoś
-4 Zapomnieli!!??
Zapomnieli dodać że za łapówki.
30 grudzień 2015 : 20:10 Pracownik RSB | Zgłoś
+3 Jakie łapówki
No i właśnie na tym przykładzie najlepiej widać ile warte są te medialne sensacje z "nieoficjalnych źródeł". Szkalowanie polskiej stoczni i tyle.
31 grudzień 2015 : 08:29 g prawda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter