W kalifornijskiej stoczni General Dynamics NASSCO zwodowano pierwszy z serii pięciu zbiornikowców klasy ECO. Uroczystość nadania imienia i wodowania odbyła się w sobotę, 12 grudnia w San Diego.
Statek, który nazwano Independence, został zbudowany dla SEA-Vista, wspólnego przedsięwzięcia SEACOR Holdings Inc. i Avista Capital Partners (SEA-Vista) w ramach projektu DSEC, spółki zależnej Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) w Korei Południowej.
Statek o nośności 50 tys. ton, ma 185,9 metrów długości i będzie obsługiwany przez operatora Seabulk Tankers z siedzibą w Fort Lauderdale na Florydzie. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku.
- Nowa jednostka będzie jednym z najoszczędniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku zbiornikowców na świecie - przyznał Kevin Graney, wiceprezes i dyrektor generalny General Dynamics NASSCO.
Statki klasy ECO według projektu DSEC mają osiągać lepszą efektywność napędu, dzięki szeregowi cech, m.in. wyposażeniu w wolnobieżny silnik główny MAN serii "G" i zoptymalizowany kształt kadłuba. Ponadto będą gotowe do adaptacji do eksploatacji w systemie dwupaliwowym (dual-fuel) i będą mogły pomieścić ewentualną przyszłą instalację zbiorników i systemu paliwowego LNG.
Statki spełniają również wymogi ustawy Jones Act, która reguluje eksploatację statków w kabotażu USA i określa, jakie statki mogą legalnie uprawiać żeglugę pomiędzy portami Stanów Zjednoczonych oraz zasady, na jakich to może się odbywać. W ogólnym zarysie Jones Act zakazuje eksploatacji w amerykańskim kabotażu statków zbudowanych poza USA i/lub noszących obcą banderę. By statek zatrudniony w żegludze przybrzeżnej pomiędzy portami USA nie stracił przywilejów związanych z zastosowaniem wobec niego ustawy Jones Act, nie może być też "nadmiernie" przebudowany za granicą.
Poniżej video z uroczystości wodowania jednostki:
AL
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.