Potwierdziły się nasze informacje z września 2022 roku dotyczące rekompensat dla środowiska rybackiego i przetwórców ryb w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury. Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa ogłosiła właśnie nabór wniosków na dofinansowanie w tym zakresie.
Wnioski można składać a terminie od 7 do 13 grudnia. Na rybołówstwo pełnomorskie przeznaczone jest około 28 mln zł. Jak udało się nam ustalić rekompensaty mają być wypłacane jeszcze w tym roku.
Komitet Monitorujący działający przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął uchwałę w tej sprawie już pod koniec sierpnia tego roku. Pieniądze maja pochodzić z niewykorzystanych środków unijnych PO RYBY przyznanych Polsce na lata 2014-2021.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 18 lipca 2022 roku w odniesieniu do środków szczególnych mających na celu złagodzenie skutków prowadzonej przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie dla działalności połowowej oraz ograniczenie wpływu zakłóceń rynku spowodowanych tą wojną napastniczą na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury wprowadziło możliwość wykorzystania przez Polskę części niezakontraktowanych środków finansowych z PO RYBY 2014-2020 na działania mające na celu minimalizację negatywnych skutków agresji militarnej Rosji w Ukrainie - czytamy w uchwale podjętej przez komitet.
Zgodnie z ogłoszeniem każdemu z armatorów łodzi rybackich będzie wypłacone jednorazowe odszkodowanie. Jego wysokość będzie zależna od długości łodzi lub kutra rybackiego.
Przy czym długość całkowitą statku rybackiego określa się zgodnie z danymi z rejestru statków rybackich według stanu na dzień 24 lutego 2022 r. I tak armator łodzi o długości do 5 metrów może liczyć na odszkodowanie w wysokości 9 tysięcy złotych. Na jednostki od 5 do 7,99 metra przypadnie 12 tysięcy złotych. Armatorzy łodzi między 8 a 12 metrów otrzymają 28 tysięcy złotych. Armatorzy kutrów powyżej 12 metrów mogą liczyć na 96 tysięcy złotych.
Limit środków na ten cel wynosi 28,3 mln zł.
O podobne rekompensaty mogą ubiegać się również przedstawiciele akwakultury (50 mln zł), właściciele zakładów przetwórstwa produktów rolnych (105 mln zł) oraz rybacy śródlądowi (2,3 mln zł).
Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski
O terminie protestów poinformujemy w najbliższym czasie.
W imieniu SKPRP
Artur Jończyk
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.