Ponad 500 milionów euro będą mogli wykorzystać polscy rybacy morscy, śródlądowi oraz przetwórcy ryb w ciągu najbliższych siedmiu lat. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kończy właśnie konsultacje społeczne nad projektem pod nazwą Fundusze Europejskie dla Rybactwa, który jest warunkiem otrzymania dotacji z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2021-2027.
Organizacje rybackie i producenckie do 15 marca mogły zgłaszać swoje uwagi do projektu. Po tym czasie dokument trafi pod obrady ekspertów. Ostatecznie musi być zatwierdzony przez Radę Ministrów i w takiej formie przekazany Komisji Europejskiej, z którą uzgodniony zostanie jego finalny kształt. Już teraz wiemy jednak, że rybacy, szczególnie z sektora morskiego, chcą zmian w programie, które wynikają z analiz gospodarczych. Tym bardziej, że zgodnie z planem finansowym na akwakulturę, przetwórstwo i rybactwo śródlądowe jest więcej funduszy niż na rybołówstwo morskie.
Jednym w podstawowych założeń funduszu jest wspieranie zrównoważonego rybołówstwa oraz ochrona żywych zasobów wód i ich bioróżnorodności. Wykorzystanie przyznanych Polsce środków przyczyniać się będzie do zmniejszenia negatywnych skutków działalności połowowej dla ekosystemów wodnych, m.in. poprzez wsparcie innowacji i inwestycji w zakresie niskoemisyjnych praktyk i technik połowowych. Program Fundusze Europejskie dla Rybactwa wniesie wkład w realizację unijnych celów środowiskowych i klimatycznych, ochronę gatunków zgodnie z unijnymi dyrektywami „siedliskową” i „ptasią” na obszarach NATURA 2000 oraz rozwój niebieskiej gospodarki, co będzie miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne - czytamy we wstępie do nowego programu unijnego.
To oczywiście teoria, która zdaniem rybaków w niewielki sposób przekłada się na rzeczywiste funkcjonowanie środowiska rybackiego.
Autor: Hubert Bierndgarski
Cały artykuł można przeczytać w najnowszym, 41. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych, w centrach handlowych i na dworcach. Wejdź na www.polskanamorzu.pl i zamów prenumeratę.
- Kwalifikowalność wydatków z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r. dla tych działań.
- Możliwość przesunięcia stałych kwot początkowo zarezerwowanych dla niektórych środków EFMR (tj. kontroli i egzekwowania, gromadzenia danych) na nowe środki związane z kryzysem ."
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/50815-ke-proponuje-drugi-pakiet-srodkow-aby-wesprzec-sektory-rybolowstwa-i-akwakultury
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/50829-komisja-europejska-proponuje-pakiet-srodkow-kryzysowych-aby-wesprzec-sektory-rybolowstwa
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/50807-wazne-informacje-z-brukseli-dla-rybakow
transmisje.xsp?unid=D248633EFE73EF53C125882A0034CB 22#
Tutaj masz info jak to chodziło u karpiarzy , mafia z bronią wyrywała unijne pieniądze,
onet.pl/informacje/onetkielce/swietokrzyskie-polic ja-zatrzymala-grupe-wyludzajaca-unijne-dotacje/pgg pjq9,79cfc278
Limit środków finansowych, do którego ARiMR może przyznać pomoc w ramach całego naboru, wynosi 8 000 000 złotych.
2. Działania 5.1 „Plany produkcji i obrotu”.
Pomoc przyznaje się uznanym organizacjom producentów ryb lub ich związkom.
Limit środków finansowych, do którego ARiMR może przyznać pomoc w ramach całego naboru, wynosi 34 950 000,00 złotych.
3. Działania 3.1 „Kontrola i egzekwowanie”
Wnioski o dofinansowanie może składać Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego
Limit środków finansowych, do którego ARiMR może przyznać pomoc w ramach całego naboru, wynosi 50 000 złotych.
spoleczny-projekt-program%20u-operacyjnego-dla-ryb olowstwa-na-lata-2021-2027/
Żeby później nie było problemów, że wprowadzamy jakiś śmieci z grup producenckich, które po kryjomu jeżdżą do Warszawy i robią wodę z mózgu.
Krzysztof Ciecióra Facebook 6 grudnia 2021
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.