Rybołówstwo

Zatoka Pomorska, część Zalewu Wiślanego oraz morskie wody Duńskie, Polskie i Niemieckie objęte programem Natura 2000 mogą być przez większość roku wyłączone z połowów sieciami stawnymi. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zatwierdzili właśnie rozporządzenie delegowane, którego zadaniem będzie ochrona morświna bałtyckiego.

Możliwe jest również zamknięcie części Ławicy Środkowej oraz nałożenie obowiązku montowania specjalnych urządzeń odstraszających na siatkach stawianych na Zatoce Puckiej. Zgodnie z zapowiedziami KE odpowiednie rozporządzenia wykonawcze pojawią się jeszcze w tym roku.

Morświn to bałtycki kuzyn delfina. Jest od niego o wiele mniejszy. Naukowcy i ekolodzy szacują, że obecnie w Bałtyku żyje około 500 morświnów. Ekolodzy przekonują, że wpływ na populację mają między innymi rybackie sieci stawne, w które ssak się wplątuje. Rybacy zapewniają jednak, że takie przypadki są marginalne. Mimo wszystko, z powodu działań ekologów, od 2008 roku rybacy mają zakaz używania pławnic. Były to specjalne sieci dryfujące, w które poławiano łososie i trocie.

Okazuje się jednak, że te działania były za mało skuteczne. W 2019 r. organizacje pozarządowe złożyły do Komisji Europejskiej wspólny wniosek o środki nadzwyczajne dla morświna bałtyckiego, a w maju 2020 r. Międzynarodowa Rada Badań Morza ICES opublikowała opinię naukową na temat sposobów zminimalizować przyłów morświna w Morzu Bałtyckim. Zgodnie ze Wspólną Polityką Rybołówstwa UE opinia ta została omówiona w ramach regionalnego organu ds. rybołówstwa Morza Bałtyckiego BaltFish. W latach 2020-2021 BaltFish przedstawił Komisji Europejskiej dwie wspólne rekomendacje dotyczące środków mających na celu zminimalizowanie przyłowu morświna bałtyckiego. Te wspólne zalecenia zostały przeniesione do tzw. aktu delegowanego, który opublikowano 15 grudnia 2021 roku a 16 lutego 2022 roku został zatwierdzony przez Parlament Europejski i będzie wdrażany w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W ramach ww. aktu prawnego, Komisja Europejska zamierza między innymi:

1. Wprowadzić́ zakaz połowów sieciami stawnymi na obszarze “Ostoja na Zatoce Pomorskiej” (PLH990002), “Wolin i Uznam” (PLH320019), w okresie listopad-kwiecień́.
2. Wprowadzić́ na obszarze Zatoki Puckiej na wschód od Ryfu Mew zakaz prowadzenia połowów sieciami stawnymi do granicy obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka i Półwysep Helski.
3. Wprowadzić́ na obszarze na zachód od Ryfu Mew, w granicach Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego – obszar NATURA 2000, obowiązek całorocznego stosowania pingerów podczas połowów sieciami stawnymi.
4. Wprowadzić́ obowiązek stosowania pingerów w trakcie połowów sieciami stawnymi, poza obszarami i okresami objętymi ww. ograniczeniami połowów.
5. Wprowadzić́ obowiązek zgodnie, z którym statki rybackie o długości całkowitej poniżej 12 m, nieposiadające VMS, będą̨ musiały wyposażyć się̨ w pełni funkcjonalne urządzenie mobilne umożliwiające automatyczną lokalizację i identyfikację statku na morzu poprzez rejestrowanie i przesyłanie danych dotyczących pozycji statku w regularnych odstępach czasu oraz dokładnych pozycji wszystkich sieci statycznych.

Warto dodać, że przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgodzili się z propozycjami przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Polska w sposób jednoznaczny wyraziła sprzeciw wobec niniejszych planów Komisji Europejskiej, wskazując, że będą̨ one generowały znaczne koszty dla Państw członkowskich i samego sektora rybołówstwa, zwłaszcza rybołówstwa przybrzeżnego. Wydaje się to sprzeczne z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa, tj. nie uwzględnia aspektów społeczno-ekonomicznych oraz nie promuje przybrzeżnej działalności połowowej - czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską posła Artura Łąckiego, której udzielił mu w 2021 roku minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Rozumiejąc konieczność ochrony morświna, szczególnie mając na uwadze doradztwo Międzynarodowej Rady Badań Morza uważmy, że projekt odpowiednich rozwiązań prawnych powinien zostać́ przygotowany w ramach regionalizacji przez BALTFISH. Pozwoli to bowiem na uwzględnienie potrzeb każdego z państw Morza Bałtyckiego i jego floty rybackiej.

Jak twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pod które podlega obecnie rybołówstwo, w ramach prac BALTFISH, w 2020 roku, wypracowana została wspólna rekomendacja dotycząca ochrony morświna, która została przekazana Komisji Europejskiej. W ramach przedmiotowej rekomendacji, w odniesieniu do skutków dla polskiego rybołówstwa, okres zamknięcia możliwości połowów sieciami stawnymi na obszarze Ostoja na Zatoce Pomorskiej oraz Wolin i Uznam, trwałby w okresie listopad-styczeń, a na obszarze na Zatoki Puckiej obowiązkowe byłoby jedynie używanie akustycznych urządzeń odstraszających.

Przyjęte w ramach BALTFISH rozwiązania są̨ proporcjonalne i dużo mniej restrykcyjne niż̇ proponowane przez Komisję Europejską. Dodatkowo nie powinny powodować́ negatywnych skutków dla rybołówstwa, w szczególności mając na uwadze, że akustyczne urządzenia odstraszające mogą̨ zostać́ nabyte ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego i, na zakup których ogłaszane były odpowiednie nabory o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.

Do sprawy wrócimy.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+48 Koniec
To fajnie. Brawo. Równoznacznie z tym zakazem nie będziemy mieli już żadnego sezonu do łapania. Ludzie mają z głodu zdychać bo morświny ważniejsze
23 luty 2022 : 05:53 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś
+24 Rolnicy
Dzisiaj rolnicy atakują Warszawę ciągnikami a my ???? Panie Arturze ?? Już po strajkach
23 luty 2022 : 06:08 Knaga | Zgłoś
+53 Są konsekwentni ponieważ dobrze wiedzą co robią.
Ale dlaczego w ogóle Panie Hubercie porusza Pan tą kwestię i do tego ośmiela Pan ją monitorować w przyszłości. Przecież od zawsze wiadomo, że całe składy KE zawsze mają rację, ponieważ bezinteresownie działają w imię powszechnej szczęśliwości, a szczególnie w ostatnim czasie wyróżnia się na tym polu litewski klaun.
23 luty 2022 : 06:15 balbin-a | Zgłoś
-5 oglądać WAŻNE !!!
sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=77 73B74BCBE91817C12587EB00380355&symbol=TRANSMISJA_A RCH&info=T
23 luty 2022 : 10:04 Ukasz 007 | Zgłoś
+35 Ale tempo podwyżek.
W piśmie do sejmowej komisji minister poinformował, że na program prowadzony przez MIR, a skierowany do rybaków przeznaczono 200 tysięcy euro, a dzisiaj publicznie poinformował, że jednak będzie to 200 milionów euro
23 luty 2022 : 10:30 NowyRybacki | Zgłoś
+34 Prawda czy fałsz ?
Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji sejmowej Artur Jończyk mówił, że rybacy, aby jakoś egzystować są zmuszeni do zbywania swego dobytku np. kotwicy. A jeszcze niedawno obiło mi się o uszy , że pewien zalewowy armator kilku łodzi rekompensatowych wyciągnął ponad 1,5 miliona zł z rybackich rekompensat covidowych.
23 luty 2022 : 14:13 NowyRybacki | Zgłoś
+27 Komisja
Paranoika.Śmiać mi się chce z tej komisji. Co ugrane-Nic. Teraz gdzie tu jechać ? Komu jeszcze opowiadać historie o złym departamencie. Pora się szykować do sezonu. Siatki na burtę i w morze. No tylko z kim. Hej załoganci jesteście jeszcze bo płacić chyba nie będą za stanie a 60 dni trzeba wypływać. Pomożecie?
23 luty 2022 : 15:50 andrzej.mielczarek | Zgłoś
+40 Kpi czy o drogę pyta ?
Na miejscu Marka Sawickiego nie okazywałbym takiego poczucia humoru komentując propozycję spotkania ministra z rybakami w towarzystwie posłów komentarzem , że szkoda, iż zbliża się post . To przecież za jego i Kalemby rządów zarejestrowano około 160 dodatkowych łajb co niczym racjonalnym nie było uzasadnione, a przyczyniło do nawarstwienia istniejących problemów.
23 luty 2022 : 16:40 NowyRybacki | Zgłoś
-15 Statki rejestrował Departament
Sawicki był potrzebny do podpisywania dokumentów, robił za jelenia tak jak każdy minister.
23 luty 2022 : 22:14 Przybrzeżny | Zgłoś
+46 40 dni tymczasowego 2013-2020
Panie ministrze za 40 dni które są zaległe nie musi Pan czekać na pozwolenie KE bo na te dni KE dała pieniądze i pozwolenie na wypłacanie statkom rybackim !!! No chyba że pracownicy departamentu okłamujom ministra i rybaków a to się skończy protestami i to na 100%!!! Wtedy spotkamy się na ulicy i te oszustwa wykrzyczymy do kamer !!!
23 luty 2022 : 17:57 Rybak 100 | Zgłoś
+36 Duch morświna
Teraz ekolodzy żeby wyciągnąć monetę za ochronę Ducha morswina a setki rybaków ma zdechnąć zglodu z glodu coś tu chyba jest nie tak
23 luty 2022 : 18:08 Stary zatokowy | Zgłoś
-16 Morświn to odwracanie uwagi od rybackiej zagłady Bałtyku
Z drugiej strony im więcej zakazów tym szybciej zapłacą odszkodowania, polecam obejrzeć dzisiejszą komisję gospodarki morskiej
23 luty 2022 : 22:09 Przybrzeżny | Zgłoś
+23 Ręce i spodnie opadają.
Właśnie widziałem, że nikt nie zwrócił się do ministra o wprowadzenie zakazu połowu śledzi na ich tarliskach, który jest konieczny, a według ciebie mógłby być "płatny". Widzę też, że degrengolada niektórych działaczy posunęła się do tego stopnia, iż za srebrniki są w stanie zaakceptować największą durnotę.
24 luty 2022 : 06:13 NowyRybacki | Zgłoś
+28 Komisja sejmowa, początek końca złodziei z departamentu i MIRu okradających rybaków przybrzeżnych
.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=77 73B74BCBE91817C12587EB00380355
24 luty 2022 : 16:48 Rybacki | Zgłoś
-7 Ciekawe
Tak się teraz odgrywasz kolegą z zalewu . Co wtopili .
09 marzec 2022 : 22:55 CórkaRybaka | Zgłoś
+33 Profesor Węsławski o morświnach bałtyckich, kolejna afera w Unii Europejskiej
Rzekomo ginący gatunek „bałtyckiego morświna” to niewielka subpopulacja
zdrowego i licznego gatunku (szacowany na 700 tys. sztuk w Atlantyku) z Cieśnin
Duńskich (około 24 tys. osobników).
Część z nich odwiedza Bałtyk wschodni. Niektórzy
uważają, że można wykazać tożsamość genetyczną tej
grupy, ale nawet oni nie uznają jej za podgatunek czy
"rasę".
Kilka sztuk martwych morświnów znajdowanych co roku
na naszym Wybrzeżu warto zestawić ze śmiertelnością
morświna w sieciach na Morzu Północnym - ocenianą na
kilka tysięcy sztuk rocznie.
Pytanie co z tym robić ? Obserwować, nie przeszkadzać
zwierzętom.
Nie ma potrzeby specjalnych procedur aktywnej
ochrony morświna.
27 luty 2022 : 20:03 Rybacki | Zgłoś
+30 Więsławski i Linkowski o fokach
Nie ma żadnych wątpliwości, że foka szara na Bałtyku nie jest gatunkiem zagrożonym, a tym bardziej wymagającym czynnej ochrony.

iopan.gda.pl/wyborcza20210406.pdf
28 luty 2022 : 00:13 balbin-a | Zgłoś
+24 Więsławski i Linkowski o "zagubionych sieciach".
Problem piąty, czyli porzucone sieci rybackie. Został on
na Bałtyk zapożyczony z globalnej listy oceanicznych
kłopotów. Liczące setki metrów porzucone pławnice
tworzą wielometrowej głębokości dryfujące płoty łapiące
wszystko na swojej drodze, najczęściej ptaki morskie,
żółwie, wielkie wędrujące ryby i delfiny, zdarza się też, że
wieloryby.
Na Bałtyku ten problem nie istnieje, używanie pławnic
zostało zakazane po 2000 r. „Porzucone sieci” to zwykle
włoki zaczepione o wraki na dnie, które oczywiście mogą
stanowić pułapkę dla ryb, ale częściej tworzą ich sanktuaria - ze względu na
niedostępność takich miejsc dla włoków używanych przez rybaków.


iopan.gda.pl/wyborcza20210406.pdf
28 luty 2022 : 00:21 balbin-a | Zgłoś
+21 Więsławski i Linkowski o "zagubionych sieciach".
Nie można porównywać skali tego problemu na Bałtyku z otwartym oceanem.
Wyolbrzymianie tego problemu w mediach służy zdobywaniu środków pomocowych
dla rybołówstwa.
Organizacje pozarządowe lub instytucje naukowe koordynują projekty uzyskane na
ten cel z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa ARiMR, a rybacy zarabiają,
łowiąc „porzucone sieci” i oczyszczając z nich Bałtyk. Polak potrafi!


iopan.gda.pl/wyborcza20210406.pdf
28 luty 2022 : 00:22 balbin-a | Zgłoś
-15 Więsławski i Linkowski o dorszu w Bałtyku
Dorszowi na Bałtyku prawdopodobnie nic już nie pomoże.

iopan.gda.pl/wyborcza20210406.pdf
28 luty 2022 : 00:24 balbin-a | Zgłoś
+24 Więsławski i Linkowski nie przekonali Unii, odbudowa dorsza to podstawa Brukseli
W ostatnich latach europejscy rybacy i władze publiczne podjęli wysiłki na rzecz odbudowy stad ryb w Morzu Bałtyckim. Jednak - jak informuje KE - w 2019 roku naukowcy doszli do wniosku, że sytuacja jest gorsza niż wcześniej szacowano. W związku z tym konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w celu odtworzenia wszystkich stad.
28 luty 2022 : 11:10 Kapitan Morgan | Zgłoś
+17 Komisja Sejmowa, rząd PiSu ogłasza konsultacje społeczne programu rybackiego 2021-2027
sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=77 73B74BCBE91817C12587EB00380355

Organizacje rybackie powinny teraz robić spotkania z rybakami, wszystkie organizacje, które nie zrobią spotkań ze swoimi członkami powinny zostać rozwiązane, macie termin do 15 marca, każda opinia zarządu bez spotkania z rybakami idzie do kosza, czasu nie zostało zbyt wiele.
04 marzec 2022 : 13:57 Krótki | Zgłoś
+2 Chodzi o tę komisję?
sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=777 3B74BCBE91817C12587EB00380355
04 marzec 2022 : 16:03 Kapitan Morgan | Zgłoś
+19 "Ochronę" morświna i foki należy dołączyć do odszkodowań za ochronę dorsza.
Można będzie przez to podwoić kwotę odszkodowań, ochrona przyrody to nie są tanie rzeczy.
05 marzec 2022 : 16:13 Rybacki | Zgłoś
+14 Mrożony morświn wkładany do sieci, polscy "naukowcy" w akcji
Rybacy oskarżają pracowników Stacji Morskiej o preparowanie dowodów w sprawie przyławiania morświna. Dowodem jest nagranie, w którym martwy morświn jest specjalnie oplatany sieciami. Profesor Krzysztof Skóra, szef placówki badawczej tłumaczy, że to tylko realizacja filmu przyrodniczego.

Sprawę nagłośniono po przeanalizowaniu zapisu z kamer telewizji przemysłowej monitorującej port w Helu. Pokazuje on pracowników Stacji Morskiej, którzy przywieźli do portu szczelnie zamknięty worek, potem transportują motorówką na pobliską plażę.
Tutaj z worka wyjęto martwego morświna i zaplątano go w sieci. Nagrywał to towarzyszący pracownikom Stacji Morskiej mężczyzna. Ale także mieszkaniec Helu, którego dom stoi niedaleko plaży.
07 marzec 2022 : 18:07 Zatokowy | Zgłoś
+11 Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej w sprawie funduszy dla rybaków na żywo, dziś godzina 12
sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=PRACEKOMST& NrKadencji=9&KodKom=GMZ
08 marzec 2022 : 08:45 Rybacki | Zgłoś
+18 Dobra komisja, naprawdę polecam wszystkim.
Wreszcie te pisowce zaczęły coś ogarniać.
08 marzec 2022 : 16:45 Krótki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0733 4.1555
EUR 4.2804 4.3668
CHF 4.5979 4.6907
GBP 5.1268 5.2304

Newsletter