Cztery rybołówstwa śledzia atlantycko-skandynawskiego prowadzące działania na północno-wschodnim Atlantyku są zagrożone utratą certyfikatu MSC. To efekt braku międzynarodowego porozumienia dotyczącego kwot połowowych.
Rybołówstwa te poławiają między 600 tys., a 700 tys. ton śledzia atlantycko-skandynawskiego rocznie, co stanowi około 50 proc. wszystkich rocznych połowów śledzia z certyfikatem MSC. Certyfikowane śledzie sprzedawane są konsumentom w całej Europie.
Jednakże w związku z brakiem skutecznego zarządzania, w szczególności, jeśli chodzi o porozumienie dotyczące podziału kwot połowowych pomiędzy państwa nadbrzeżne (UE, Wielka Brytania, Islandia, Wyspy Owcze, Norwegia, Rosja oraz Grenlandia), zalecane poziomy połowów były przez wiele lat przekraczanie. W 2019 r. złowiono łącznie 777 165 ton śledzia, tym samym przekraczając o 32 proc. doradztwo naukowe.
Indywidualne kwoty połowowe ogłoszone przez poszczególne państwa na 2020 r. sumarycznie przekroczą doradztwo naukowe o prawie jedną trzecią (32 proc. czyli 168 312 ton). To oznacza, że rybołówstwa przekraczają zrównoważony poziom. Jeśli państwa poławiające chcą to zmienić, powinny działać zgodnie z ogłoszonym 30 września br. doradztwem naukowym Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) na 2021 r., w którym wskazano konieczność redukcji wielkości połowów.
Niezależni audytorzy wskazali, że brak odpowiedniego systemu podziału kwot połowowych może zagrozić kondycji stada w przyszłości i wyznaczyli warunek utrzymania certyfikatu MSC, zgodnie z którym strony muszą osiągnąć porozumienie do 2020 r. Warunek certyfikacji ustanowiono w 2015 r., a na jego realizację państwa nadbrzeżne miały aż pięć lat. Ze względu na brak postępów w tym zakresie rybołówstwom grozi utrata certyfikatów MSC.
Doroczne spotkanie państw nadbrzeżnych północno-wschodniego Atlantyku (Northeast Atlantic Coastal States), na którym ustalane są międzynarodowe działania zarządzające, rozpoczyna się 5 października br. i stanowi okazję by rozwiązać problem kwot połowowych oraz zapewnić długotrwałą zrównoważoną eksploatację stada śledzia atlantycko-skandynawskiego.
Stado atlantycko-skandynawskie już wcześniej doświadczyło skutków przełowienia. W latach 60. XX wieku to jedno z największych na świecie stad śledzia uległo załamaniu, a jego odbudowa trwała 20 lat. MSC koncentruje swoje działania na długotrwałej ochronie i utrzymaniu stad ryb w dobrej kondycji. Ma to jeszcze większe znaczenie w kontekście zmian klimatu, które już teraz wpływają na produktywność i rozmieszczenie stad ryb.
Wzywamy państwa biorące udział w październikowym spotkaniu do zawarcia porozumienia w sprawie podziału kwot zgodnie z doradztwem naukowym. Jedynie takie podejście pomoże utrzymać stado śledzia w dobrej kondycji, zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Chociaż poszczególne rybołówstwa podejmują nierzadko ogromne wysiłki, aby działać w sposób zrównoważony, ostatecznie nie osiągną tego samodzielnie. Gatunki migrujące, takie jak śledź atlantycko-skandynawski, nie uznają granic, dlatego potrzebujemy międzynarodowych umów, aby zarządzać całymi ekosystemami w dopasowany, oparty na wiedzy naukowej sposób, zamiast zarządzać zasobami ryb wyłącznie na poziomie krajowym – powiedziała Erin Priddle, dyrektor programu MSC na Europę Północną.
Niezależni audytorzy, którzy wskazali na prawdopodobne zawieszenie certyfikatu MSC dla rybołówstw śledzia, informują, że podobna sytuacja dotyczy także czterech rybołówstw błękitka z północno-wschodniego Atlantyku. W tym wypadku również certyfikaty MSC zostaną prawdopodobnie zawieszone w grudniu z powodu braku porozumienia w sprawie podziału kwot. Ta sama przyczyna spowodowała zawieszenie certyfikatów MSC dla rybołówstw makreli z północno-wschodniego Atlantyku w marcu 2019 r. Certyfikaty te pozostają nadal zawieszone, z uwagi na brak efektywnego zarządzania zgodnego z doradztwem naukowym, gwarantującym zachowanie stada w dobrej kondycji.
rel (MSC Polska)
esearchgate.net/publication/313179809_Eutrofizacja_w_Morzu_Baltyckim_-_koniecznosc_holistycznego_podejscia_do_problemu_Eutrophication_in_the_Baltic_Sea_-_necessity_of_a_holistic_approach_to_the_problem
Ubywać ich będzie jak przyjdzie wojna, przekładając na ryby - jak będą wyławiane.
Panowie z komitetu mają jaja?
Międzynarodowa Rada Badań Morza stwierdziła, że to populacja fok ma większy wpływ na zasoby tych ryb niźli połowy dokonywane przez rybaków i (pożyteczni?) idioci podpisując deklarację dążą do utrzymana tego stanu w przyszłości powodując przeistoczenie jeziora zwanego Morzem Bałtyckim w foczą kloakę.
www.portalmorski.pl/m-inne/46513-czy-deklaracja-ue-nasz-baltyk-jest-szansa-na-realna-poprawe-stanu-naszego-morza
researchgate.net/publication/313179809_Eutrofizacj a_w_Morzu_Baltyckim_-_koniecznosc_holistycznego_po dejscia_do_problemu_Eutrophication_in_the_Baltic_S ea_-_necessity_of_a_holistic_approach_to_the_probl em
naszbaltyk.pl/hydrologia/
"Na podstawie wniosków wynikających
z tematycznej monografii Håkansona i Bryhna (2008)
oraz wieloletnich wyników własnych wykazano,
że Bałtyk jako całość nie jest rejonem zeutrofizowanym, a takie założenie było głównym motywem
podjętych działań HELCOM (tab. 4) zmierzających do
drastycznej redukcji ładunków TN i TP. "
file:///C:/Users/x/Downloads/Tom_II_95MIR_MPastuszak_pp11-44.pdf
Mówiąc krótko, unijne miliardy wydane na walkę z nieistniejącą eutrofizacją Bałtyku zostały zmarnowane na całkowite zniszczenie życia biologicznego i rybołówstwa na Bałtyku co zostanie niedługo wykazane poprzez prezentację najnowszych badań.
Prawda jest jedna, dorsza w Bałtyku już nie będzie, przynajmniej za naszego życia. Jedyne co zostanie rybakom to śledź, szprot i flądra. Może się to komuś podobać czy nie, ale zwyczajnie innych ryb w tym morzu nie będzie. Zwłaszcza dorsza który stracił 90% tarlisk i większość puli genowej, w szczególności większych, szybciej rosnących osobników. On Bałtyku nie ma już szans na życie i na odbudowę populacji. Którą zniszczono łowiąc w 2006-08 ostatnie liczebnie pokolenia. Wbrew naukowcom, a wiadomo za czyją namową. Ten człowiek za to powinien stanąć przed sądem.
Dziwię się, że Kaczyński nie odpala tego jeszcze w kołchozie.
consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/09/22/informal-deal-on-measures-to-support-fishermen-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Informal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sustain+fish+stocks+in
consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/09/22/informal-deal-on-measures-to-support-fishermen-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Informal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sustain+fish+stocks+in+
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.