Dwie Lokalne Grupy Rybackie (LGR) działające m.in. na Podkarpaciu otrzymały 4 mln euro (ok. 16 mln zł) na tworzenie nowych miejsc pracy, a także na realizację lokalnych inwestycji. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020.
Dofinansowanie otrzymały Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej i Rybacka Lokalna Grupa Działania Roztocze.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, pieniądze, które otrzymały obie grupy będą wydane do roku 2023. Rzecznik przypomniał, że w listopadzie 2015 r. zarząd woj. podkarpackiego ogłosił konkurs na wybór strategii lokalnego rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.
„Limit dostępnych środków wynosił 3 mln euro i pozwalał na realizację tylko jednej strategii. Na konkurs wpłynęły dwa wnioski, które złożyły dwie LGR. Obie strategie obejmowały swym zasięgiem gminy z terenu województwa podkarpackiego i lubelskiego i były na takim samym, wysokim poziomie” - tłumaczył Leyko.
Dlatego zarząd województwa zdecydował o wyborze obu strategii. Rzecznik podkreślił, że było to możliwe po uzyskaniu dodatkowych pieniędzy – 750 tys. euro z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi. „250 tys. euro przeznaczył na ten cel marszałek województwa lubelskiego, bo do obu grup należą również gminy z tego województwa”- dodał.
W sumie obie grupy na realizację swoich strategii otrzymały po 2 mln euro. Leyko zaznaczył, że co najmniej 50 proc. tych pieniędzy przeznaczonych być musi na działania bezpośrednio związane z tworzeniem lub utrzymaniem miejsc pracy.
Na dofinansowanie liczyć mogą również projekty zachęcające młodych ludzi do tworzenia innowacji w sektorze rybołówstwa. Pieniądze będą też przeznaczone na działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu oraz na propagowanie dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich.
Na terenie działania Lokalnej Grupy Rybackiej Puszczy Sandomierskiej mieszka ponad 148 tys. osób. Gminy należące do LGR z terenu województwa podkarpackiego to Kolbuszowa, Dzikowiec, Bojanów, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Grębów, Gorzyce, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem oraz Zaklików. Natomiast z terenu woj. lubelskiego do grupy należą gminy Modliborzyce, Janów Lubelski i Potok Wielki.
Z kolei na terenie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Roztocze mieszka ponad 103 tys. osób. Z Podkarpacia należą do niej gminy Medyka, Stubno, Radymno, Laszki, Wiązownica, Stary Dzików, Lubaczów, Cieszanów oraz Narol. Natomiast z woj. lubelskiego Adamów, Bełżec, Krasnobród, Lubycza Królewska i Tomaszów Lubelski.
W poprzedniej perspektywie finansowej UE w l. 2007-2013 LGR otrzymały z Programu Operacyjnego Ryby ponad 22,5 mln zł. Za te pieniądze wykonano wiele inwestycji m.in. remonty i modernizacje domów ludowych, świetlic wiejskich, wybudowano również wiele obiektów infrastruktury turystycznej. Powstały również łowiska wędkarskie, zakupiono także nowoczesne wyposażenie dla Społecznych Straży Rybackich. Przeprowadzono również rekultywacje stawów i zbiorników wodnych.
huk/ dym/
Fot.: pixabay
, w całej Polsce, wszędzie gdzie są wody i nierzadko to prawdziwi rybacy, a nie morska patologia myśląca, że wszystko co z Unii to dla nich. Skończyło się koryto, czas się dzielić.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.