29 stycznia Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim.
Ustawa o rybołówstwie morskim ma zastąpić regulacje objęte obowiązującą ustawą z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1592), która była wielokrotnie nowelizowana. Ustawa dostosowuje krajowe przepisy w zakresie rybołówstwa do prawa Unii Europejskiej, w szczególności w odniesieniu do kontroli i nadzoru nad wykonywaniem rybołówstwa morskiego oraz zarządzania żywymi zasobami morskimi, w tym przyznawania określonych uprawnień do prowadzenia połowów. Ustawa wykonuje przepisy dziesięciu rozporządzeń unijnych, ponadto będzie regulować te zagadnienia z zakresu prawa unijnego, które zostały pozostawione do rozstrzygnięcia dla państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jak również określać właściwość organów i tryb postępowania we wskazanych sprawach.
W konsekwencji ustawa reguluje kwestie dotyczące całej wspólnej polityki rybackiej, w sposób kompleksowy porządkuje kwestie dotyczące działalności rybackiej, wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę działalności rybackiej oraz daje instrumenty do zarządzania sektorem rybackim.
Przepisy wykonujące rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczą: parametrów statków, rejestru statków, ustanawiania środków dotyczących przypadkowych odłowów waleni na łowiskach, wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych, planów w zakresie zasobów dorszy w Morzu Bałtyckim, zapobiegania nielegalnym połowom, systemu kontroli przestrzegania wspólnej polityki rybołówstwa.
Z uwagi na obszerny materiał projekt ustawy podzielony został na działy. Najważniejsze zmiany dotyczą następujących zagadnień ujętych w przedłożonej ustawie:
- szczegółowych zasad prowadzenia rejestru statków rybackich,
- zarządzania zdolnością połowową,
- przyznawania licencji połowowych,
- zarządzania kwotami połowowymi,
- możliwości rezygnacji z kwot połowowych przez armatorów,
- przepisów regulujących wymiany międzynarodowe kwot połowowych,
- podziału dodatkowych kwot połowowych
- przepisów dotyczących poważnych naruszeń wspólnej polityki rybackiej oraz systemu zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom, a także ich powstrzymywania i eliminowania.
Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Warto dodać, że z częścią zapisów ustawy nie zgadzają się armatorzy kutrów wędkarskich. Branża rekreacyjnego wędkarstwa morskiego rozwija się bardzo dynamicznie na polskim wybrzeżu. Mówi się już o 150 jednostkach oferujących taki usługi dla wędkarzy. Teraz armatorzy“jachtów” na których można połowić rekreacyjnie na Bałtyku, mówią że po wejściu tej ustawy w życie cała branża stanie się nieopłacalna i zostanie praktycznie zlikwidowana. Ustawa wg. protestujących ma wprowadzić limity połowowe, ochronne okresy połowów w lipcu i sierpniu, zwiększyć biurokrację, koszty i mnóstwo formalności. Formalnie wg tej ustawy mają stać się rybołówstwem morskim obowiązkami, ale nie na równych prawach co rybacy. Wg nich może to oznaczać nawet likwidację tego typ działalności, a razem z tym utratę miejsc pracy i dodatkowych dochodów dla mieszkańców wybrzeża w trakcie sezonu letniego jak i także poza nim. Połowy rekreacyjne przyciągają nad polskie morze wędkarzy także poza sezonem, dając też wartość dodaną dla innych branż.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
Komitet Protestacyjny
Wędkarstwa Morskiego
Prezydent Miasta Gdańska
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
e-mail : [mail usunięty]
Zawiadomienie o planowanym zgromadzeniu
Zgodnie z art. 6 i 7 ustawy z dn. 5 lipca 1990 r. . Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 51,poz. 297) zawiadamiam, że dnia 06.02.2015 r. . o godzinie 12.00 w Gdańsku na ul. Trakt Św. Wojciecha na wysokości numeru 3/11 Komitet Protestacyjny Wędkarstwa Morskiego planuje zorganizowanie zgromadzenia publicznego. Organizatorem zgromadzenia jest działający w imieniu tego komitetu Marcin Ortel ur. 24.10.1973 roku, zamieszkały w Gdańsku przy ulicy Przetoczna 30a/1. Celem zgromadzenia jest publiczne wyrażenie sprzeciwu w sprawie ustawy o rybołówstwie morskim z dnia 19.11.2014 i doprowadzenie do :
Zmian nowelizacji, niektórych zapisów w ustawie o rybołówstwie morskim krzywdzące w szczególności środowisko wędkarstwa morskiego.
Program zgromadzenie obejmuje przechodzenie przez pasy dla pieszych na drodze Trakt Św. Wojciecha w Gdańsku. Uczestnicy będą porozumiewać się w języku polskim.
Zgromadzenie rozpocznie się dnia 06.02.2015r. o godz. 12.00 na drodze Trakt Św. Wojciecha w Gdańsku . Czas trwania zgromadzenia przewidziany jest od godz. 12.00 do godz. 17.00 Planowana liczba uczestników to 200 osób.
Organizator gwarantuje spokojny przebieg zgromadzenia, w tym celu zapewni ochronę we własnym zakresie.
Rybak musiałby albo starać się o dodatkową kwotę od organu zarządzania rybołówstwem, lub wynająć lub kupić kwotę z innego rybaka.
A tydzień temu byłem na blokadzie...
Position Recorded on:
2015-01-30 13:00:45 (UTC)
Lat/Lon:
57.56927 / 17.78566
Speed/Course:
1.1 kn / 212°
Vessel's track shown for that day.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.