Prawo, polityka

Polski rząd nie będzie podejmował działań, które będą korzystne dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu - mówił w piątek w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceszef MKiŚ podczas piątkowego briefingu prasowego z udziałem niemieckiego sekretarza stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu Michaela Kellnera na terenie gdańskiego Naftoportu podkreślił, że Naftoport jest strategicznym miejscem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jeszcze kilka lat temu byliśmy bardzo mocno uzależnieni od dostaw z Rosji, ale dzięki inwestycjom, które podjęliśmy w ostatnich latach udało się zbudować niezależność kraju i udało się zerwać z dostawami z Rosji. Było to możliwe dzięki wielkim inwestycjom, które poczyniliśmy, rozbudowując magazyny o ponad milion ton, czyli podwajając zdolność magazynów obecnych w porcie – mówił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Dodał, że w szczególności dzięki inwestycjom realizowanym za czasów rządu premiera Mateusza Morawieckiego dwa lata temu "otworzyliśmy ostatnie magazyny o pojemności 400 tys. ton".

Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do polskich rafinerii i dostawy paliw dla Polaków. Jesteśmy też odpowiedzialnym partnerem i jesteśmy w stanie zapewnić dostawy dla niemieckich rafinerii – wskazał wiceminister.

Muszę zdecydowanie podkreślić, że z punktu widzenia polskiego rządu kluczowym dla znalezienia długotrwałego rozwiązania, jeżeli chodzi o dostawy ropy do niemieckich rafinerii jest to żeby się pozbyć rosyjskich spółek z akcjonariatu spółek niemieckich. Polski rząd nie będzie podejmował działań, które będą korzystne dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu – dodał Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceszef MKiŚ zaznaczył, że ważnym warunkiem współpracy ze stroną niemiecką jest to, aby odbywała się ona z korzyścią i poszanowaniem polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Na pierwszym miejscu jest zabezpieczenie dostaw do polskich rafinerii i to jesteśmy w stanie dzisiaj zapewnić. Zachowawszy tę możliwość dostaw dla polskich rafinerii jesteśmy w stanie pewne wolumeny ropy naftowej przejąć dla niemieckich rafinerii i właśnie o tym rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami – powiedział.

Niemiecki sekretarz stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu Michael Kellner podziękował za dotychczasową współpracę z polskim rządem w ostatnich miesiącach i podkreślił, że Polska i Niemcy razem dążą do tego, aby uniezależnić się od rosyjskiej ropy, a przy tym aby zagwarantować bezpieczeństwo zachodniej części Polski i wschodniej części Niemiec.

Mamy w planie i dążymy do tego, abyśmy naszą współpracę dalej intensyfikowali – powiedział. 

autor: Dariusz Sokolnik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter