Prawo, polityka

Przedstawiciele 92 największych europejskich stowarzyszeń przemysłu wezwali Komisję Europejską do przyjęcia ambitnej strategii przemysłowej Unii Europejskiej. Pod Wspólną Deklaracją podpisała się także SEA Europe (Ships & Maritime Equipment Associations), zrzeszająca stocznie oraz producentów wyposażenia okrętowego z Europy i Turcji.

Jak podkreślają sygnatariusze Wspólnej Deklaracji, Europa jako kolebka światowego przemysłu wytwórczego stała zawsze na czele rewolucji przemysłowej  i technologicznych innowacji. W przemyśle krajów członkowskich UE jest zatrudnionych bezpośrednio łącznie ponad 34 miliony osób, zarówno w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jak i w dużych firmach.

Wg Deklaracji, europejski przemysł wytwórczy posiada ogromne możliwości badań i wdrażania innowacji, wykwalifikowane kadry, a także znakomitą reputację dotyczącą jakości wyrobów, spełniających wymogi zrównoważonego rozwoju. Obecnie potrzebne jest zdecydowane wsparcie ze strony instytucji europejskich dla przemysłu w krajach członkowskich UE, które powinno prowadzić do stworzenia więcej miejsc pracy na naszym kontynencie.

Jak głosi Deklaracja: "Nadszedł już czas, aby podnieść alarm w związku z wyzwaniami, które nas czekają. Na przestrzeni lat 2000 - 2014, udział produkcji przemysłowej w łącznym wyniku gospodarczym UE spadł z 18,8% do 15,3%. Jednocześnie, od roku 2008 do 2014, łączna liczba miejsc pracy w przemyśle europejskim spadła o 3,5 miliona".

Tymczasem, duże kraje pozaeuropejskie traktują rozwój produkcji przemysłowej jako główny motor rozwoju gospodarczego. Strategia "Make in India" ukierunkowana jest na Indie jako" następne docelowe miejsce przemysłu", a "Make in China 2025", ma na celu uczynić Chiny "wiodącą siłą przemysłową" świata. Także ostatnia zmiana w USA pod nazwą "America First", będzie miała wielki wpływ na tamtejszą politykę przemysłową.

Autorzy Deklaracji podkreślają, że w początkach swego mandatu przewodniczący KE Jean Cloud Juncker wskazał na reindustrializację Europy jako jeden z priorytetów swojej kadencji i głosił, iż jednym z celów jego programu jest zwiększenie udziału produkcji przemysłowej w europejskim PKB do 20% do roku 2020.

"Przygotowując założenia Wieloletnich Ram Finansowych, Komisja Europejska powinna działać na rzecz UE, aby pozostała ona konkurencyjną globalną siłą przemysłową na światowym rynku" - napisali sygnatariusze dokumentu, dodając:

"Dlatego, jako reprezentanci europejskiego przemysłu i jego różnych sektorów wzywamy KE do:

  • potwierdzenia jej zaangażowania na rzecz osiągnięcia 20% udziału produkcji przemysłowej w europejskim PKB w ambitnym i realistycznym horyzoncie czasowym,
  • przyjęcia planu działania w celu stawienia czoła wyzwaniom, przed którymi stoją dziś sektory europejskiego przemysłu, zawierającego konkretne kroki i kamienie milowe, oraz
  • zobowiązania się do wdrożenia ww. planu działania w odpowiednim czasie i regularnego raportowania o postępach jego realizacji".

Jak głosi dalej deklaracja: "Kraje członkowskie i Parlament Europejski jasno wyrażają swoje pełne poparcie dla silnej europejskiej strategii przemysłowej, wyrażonej zarówno w Konkluzjach Rady Europejskiej z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie zmodernizowania bazy przemysłowej jednolitego rynku oraz w Rezolucji PE z dnia 5 października 2016 w sprawie potrzeby europejskiej polityki reindustrializacji."

Sygnatariusze podkreślają, iż są gotowi do: "zacieśnienia współpracy z KE, PE oraz Radą ds. Konkurencyjności UE w celu zdefiniowania i wdrożenia ambitnej oraz skoordynowanej strategii przemysłowej, która pomoże zapewnić przywództwo europejskich wytwórców oraz bezpieczeństwo miejsc pracy w Europie".

Pełny dokument "Joint Declaration for an ambitious EU industrial strategy" dostępny jest tu:

http://forumokretowe.org.pl/files/news_pl_114.pdf

opr. GL

+2 Bez szans
Te 3,5 mln miejsc pracy, które zniknęły z Europy, europejskie firmy utworzyły w Chinach, Indiach, Singapurze, Tajlandii itd. Kto będzie dopłacał do miejsc pracy w Europie? Komisja Europejska? Poza tym z takimi potęgami jak Chiny nikt nie ma szans. Nawet Amerykanie pod Trumpem mogą mieć kłopoty, Obama skutecznie rozwalał przemysł w USA.
21 luty 2017 : 11:18 Za późno | Zgłoś
0 Na powrót do rozumu nigdy nie jest za późno
Może w końcu ogłupiała i leniwa Europa pójdzie po rozum do głowy. Czas już skończyć z tym kretyńskim pieprzeniem o zastąpieniu przemysłu usługami. Europa potrzebuje silnego przemysłu i rozwoju innowacyjnych wyrobów produkowanych tu na miejscu. Kto będzie dopłacał do miejsc pracy w Europie? A kto dopłaca do komisji europejskiej i pensji komisarzy? To też miejsca pracy, póki co średnio użyteczne, skoro przemysł w Europie znika.
21 luty 2017 : 22:55 Czas najwyższy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1167 4.1999
EUR 4.227 4.3124
CHF 4.4964 4.5872
GBP 5.0044 5.1056

Newsletter