- Postrzegamy Norwegię jako doskonałego potencjalnego partnera we współpracy w obszarze IT, sektorów kreatywnych, ochrony środowiska czy rozwoju start-upów - mówiła wiceszefowa MSZ podczas spotkania z sekretarz stanu w MSZ Norwegii Elsbeth Tronstad.
Mówiąc o współpracy dwustronnej wiceminister Kacperczyk zwróciła uwagę na dobrze rozwijającą się współpracę w sektorach energii, morskim i przemysłu obronnego. Wiceminister Tronstad zgodziła się, że zainteresowanie strony polskiej wpisuje się w obszary priorytetowe wskazane przez Norwegię w ramach mechanizmów finansowych norweskiego i EOG, gdzie istotną rolę odgrywają badania i rozwój.
- Polskie firmy, PGNiG i Lotos, od wielu lat są obecne na norweskim rynku wydobywczym. Mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tym sektorze - zaznaczyła wiceminister Kacperczyk, mówiąc o perspektywach zacieśnienia relacji w zakresie energetyki i ich znaczeniu dla procesu tworzenia europejskiego rynku energetycznego, zwłaszcza w wymiarze regionalnym. Podkreśliła znaczenie projektu Baltic Pipe dla wzmocnienia bezpieczeństwa regionu, a także perspektywy dla współpracy w sektorze LNG, wykorzystujące możliwości terminalu w Świnoujściu. Dyskusja dotyczyła także sytuacji na Ukrainie oraz działań rosyjskich, wyzwań stojących przed Europą, jak migracje czy Brexit.
W trakcie rozmów obie strony zaznaczyły, że ważnym etapem we wzajemnych relacjach będzie zbliżająca się wizyta Prezydenta RP w Norwegii, zaplanowana w dniach 22-25 maja br.
rel (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)