Porty, logistyka

Rozwój przewozów intermodalnych szlakiem euroazjatyckim przez Ukrainę do Polski pomoże w dywersyfikacji tradycyjnych połączeń. Kluczem są m.in. przejścia graniczne, które wymagają usprawnienia przepustowości, co przełoży się na zwiększenie efektywności w ruchu towarowym. Kolejowe połączenia na linii Polska – Azja to jeden z głównych punktów podpisanego 24 września br. memorandum podczas tegorocznych targów InnoTrans w Berlinie.

Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz spółki Grupy PKP i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. aktywnie angażują się w rozwój kolejowych przewozów towarowych i pasażerskich na szlakach z Azji do Europy, przechodzących przez terytorium Ukrainy i Polski (TMTM, Południe-Zachód).

Podczas największych branżowych targów kolejowych – InnoTrans, przedstawiciele PKP S.A. i JSC „Ukrzaliznytsia” podpisali memorandum, w którym zadeklarowali intensywną współpracę na rzecz rozwoju intermodalnego połączenia do Azji.

Głównym celem obu stron jest przywrócenie i rozwój intermodalnego połączenia eurazjatyckiego oraz zapewnienie maksymalnej efektywności kolejowych przewozów towarowych na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.

– Jestem przekonany, że ta współpraca pozwoli zwiększyć kolejowy przepływ towarów między Polską a Ukrainą oraz rozwijać korytarz handlowy z Chin przez Azję Środkową i Wschodnią. Położenie geograficzne Polski ma strategiczne znaczenie dla realizacji kolejowych przewozów euroazjatyckich. To właśnie tutaj zbiega się kilka kolejowych szlaków prowadzących z Azji do Europy, m.in. trasa TMTM, Południowa, Środkowa i Północna Trasa Nowego Jedwabnego Szlaku oraz Korytarz Południe-Zachód – powiedział Alan Beroud, Prezes Zarządu PKP S.A.

W 2022 r., po wybuchu wojny w Ukrainie, większość przewozów realizowanych tymi szlakami została albo zawieszona z uwagi na ich niedostępność, albo ograniczona w związku z obowiązującymi sankcjami.

Jednocześnie, przed wojną w Ukrainie, przewoźnik towarowy z Grupy PKP – PKP LHS sp. z o. o. z powodzeniem realizował przewozy jako operator, odpowiadając za przesyłki od granicy chińsko-kazachskiej do Sławkowa. W całym roku 2020 do stacji Sławków LHS dotarło 35 pociągów kontenerowych nadanych w Chinach, załadowanych 1612 kontenerami (3224 TEU). W roku 2021 było to już 110 pociągów załadowanych 5 664 kontenerami 40’ tj. 11 328 TEU. Od maja 2021 r., rozpoczęto organizację przewozów ze Sławkowa do chińskiego miasta Xi’an. Do końca roku 2021 nadano 19 pociągów trasą ze Sławkowa do Chin, załadowanych 837 kontenerami 40’ (1674 TEU).

– Integracja europejska naszej kolei jest ważna, bo dzięki temu odkrywamy zarówno nowe rynki zbytu dla gospodarki Ukrainy, jak i możliwości Unii Europejskiej. Ukraina i Polska są strategicznymi partnerami w tym projekcie, dlatego niezwykle istotna jest bliska współpraca, również nad rozwojem ukraińsko-polskich kolejowych przejść granicznych i korytarzy TEN-T o rozstawie torów 1435 mm na terytorium Ukrainy. Wzmocnienie partnerstwa logistycznego jest konieczne dla odbudowy potencjału tranzytowego naszego kraju. Ukraina i Polska są kluczowymi krajami na tej drodze. Oba kraje są zainteresowane poprawą logistyki intermodalnej między Ukrainą a krajami UE, tworzeniem terminali kontenerowych oraz uruchamianiem nowych tras i usług – dodał Yevhen Lyashchenko, Prezes Zarządu JSC „Ukrzaliznytsia”.

– Dywersyfikacja szlaków transportowych jest kluczowa w czasach skomplikowanej geopolityki. Jako zarządca infrastruktury dążymy do stałego zwiększania dostępnej przepustowości przejść granicznych z Ukrainą, poprzez możliwe do realizacji w obecnej sytuacji remonty czy optymalizację procesów, jak również ambitne plany modernizacji w strategicznym horyzoncie. Nasze Państwa przygotowują się do redefiniowania szklaków tranzytowych z Dalekiego Wschodu i po sukcesie tras do portów w Polsce, pracować będziemy nad nowymi szlakami zapewniającymi stabilizację – powiedział Marcin Mochocki, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podpisane memorandum z Ukrainą to kolejny krok mający na celu rozwój współpracy w zakresie przewozu towarów przez polsko-ukraińskie przejścia graniczne.

W lipcu br. delegacja spółek Grupy PKP oraz PKP PLK wizytowała przejścia graniczne w Werchracie, Hrebennem, Hrubieszowie oraz Dorohusku, a także stację Rawa Ruska po stronie ukraińskiej. Wizyty te służyły przede wszystkim ocenie stanu technicznego i technologicznego przejść oraz omówieniu możliwości usprawnienia przepustowości i zwiększenia efektywności przejść granicznych w ruchu towarowym i pasażerskim, a także rozbudowy granicznej infrastruktury kolejowej.

To jednak niejedyny element współpracy polsko-ukraińskiej. Trwają także rozmowy dotyczące uruchomienia pasażerskiego połączenia PKP Intercity na trasie Warszawa – Rawa Ruska.

Źródło: PKP SA/LEW

+4 I co tak nagle
ilość pociągów z Chin do Sławkowa zmalała w 2021 roku? Może jakieś wyjaśnienie szanowni redaktorzy? Czyżby bracia Ukraińcy się zbiesili?
04 październik 2024 : 07:53 JMK | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter