Porty, logistyka

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wystąpiła do dozoru jądrowego o ocenę prawidłowości zaklasyfikowania części układu chłodzenia planowanej elektrowni jądrowej jako systemu nie mającego wpływu na bezpieczeństwo siłowni z reaktorami AP1000.

Jak poinformowała spółka, we wniosku do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki chodzi o klasyfikację systemu obiegu wody cyrkulacyjnej CWS (Circulating Water System), zaznaczając, że taki krok ma znaczenie z punktu widzenia dalszej terminowej realizacji harmonogramu inwestycji.

Według PEJ zaklasyfikowanie CWS do systemów niezwiązanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną jest możliwe dzięki wykorzystaniu systemów pasywnych w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, opartej na technologii reaktorów AP1000 firmy Westinghouse.

- Reaktor tego typu może, w razie potrzeby, być chłodzony przez 72 godziny bez zasilania energią elektryczną i bez ingerencji człowieka. Ta cecha bezpieczeństwa wyróżnia go pozytywnie w porównaniu do większości typów funkcjonujących obecnie na świecie reaktorów – podkreślił prezes PEJ Leszek Juchniewicz, cytowany w komunikacie spółki.

Juchniewicz zaznaczył, że kwestie bezpieczeństwa są dla spółki priorytetowe. "Jednocześnie, jako inwestor, dbamy o realizację inwestycji zgodnie z harmonogramem. Bliski dialog z PAA i wypracowywanie optymalnych rozwiązań są istotne dla sprawnego i bezpiecznego przebiegu tej strategicznej dla Polski inwestycji" – zaznaczył.

Spółka przypomniała, że to już trzeci wniosek o opinię Prezesa PAA dla PEJ. Pierwsza opinia dotyczyła zakresu i szczegółowości niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino i spółka uzyskała ją w czerwcu 2023 r. Drugą, która pozwoliła na ocenę przedstawionej metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa, spółka uzyskała w sierpniu 2024 r.

Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu. Spółka ma już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. PEJ podpisała też z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni. Z kolei rząd wysłał do Komisji Europejskiej wniosek o notyfikację pomocy publicznej poprzez dokapitalizowanie spółki kwotą 60 mld zł oraz w postaci kontraktu różnicowego.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami ze strony rządu, pierwszy beton jądrowy pod pierwszy blok ma zostać wylany w 2028 r., a jego budowa ukończona w 2035 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter