Porty, logistyka

W piątek oficjalnie rozpoczęła się budowa pierwszego w Niemczech lądowego terminalu importowego skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Terminal w mieście Stade, niedaleko Hamburga, ma zostać uruchomiony w 2027 roku. Jest on budowany przez konsorcjum firm, a koszt jego budowy ma wynieść około 1 mld euro (1 mld USD).

Terminale LNG mają zapewnić dostawy gazu do Niemiec i innych krajów po tym, jak Moskwa przestała dostarczać gaz rurociągami w wyniku sankcji po inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Grupy ekologiczne twierdzą, że projekt jest ciosem dla zdolności kraju do osiągnięcia celów klimatycznych.

Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil powiedział: "Jestem bardzo zadowolony, że Niemcy pokazują, że mogą działać szybko, zwłaszcza w obszarze dostaw energii, po prostu musimy to zrobić".

Dostawy LNG przez terminal w Stade zarezerwowała m.in. czeska grupa energetyczna CEZ.

Czeski minister przemysłu Jozef Síkela uczestniczył w wydarzeniu z okazji rozpoczęcia budowy.

"Każdy metr sześcienny gazu, którego nie musimy importować z Rosji, jest krokiem w kierunku osłabienia wpływów Rosji w Europie" - powiedział Síkela.

Niemcy dążą do posiadania trzech stałych terminali LNG na lądzie, które zastąpią działające już tymczasowe terminale pływające. Oprócz Stade, terminale lądowe planowane są w Wilhelmshaven, również w Dolnej Saksonii, oraz w Brunsbüttel, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn.

dpa

Fot., rys.: Hanseatic Energy Hub

Rozpoczęto budowę lądowego terminalu LNG w Stade
Rozpoczęto budowę lądowego terminalu LNG w Stade

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8628 3.9408
EUR 4.2635 4.3497
CHF 4.5384 4.63
GBP 5.0663 5.1687

Newsletter