PERN planuje rozbudowę pojemności magazynowych biokomponentów - estrów w bazie paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Spółka ogłosiła postępowanie na budowę trzech zbiorników o pojemności po 100 metrów sześc. każdy i wykonanie fundamentów żelbetowych pod kolejne dwa zbiorniki. Oferty można składać do 1 lutego.
"Celem zadania jest rozbudowa pojemności magazynowej pod estry o trzy zbiorniki naziemne do całorocznego magazynowania estrów o pojemności roboczej 100 metrów sześc. każdy wraz z wykonaniem dodatkowych dwóch fundamentów żelbetowych pod kolejne dwa zbiorniki" - podał PERN w opublikowanej w poniedziałek dokumentacji przetargowej.
Spółka zaznaczyła, że zakres postępowania, dotyczącego zwiększenia pojemności magazynowych estrów w bazie paliw w Dębogórzu obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, w tym projektu architektoniczno-budowlanego, na potrzeby pozwolenia na budowę w zakresie rozbudowy pojemności magazynowej pod estry o pięć zbiorników po 100 metrów sześc.
Jak wyjaśnił PERN, w ramach zadania konieczne będzie wykonanie fundamentów żelbetowych pod pięć zbiorników w sąsiedztwie posadowionych już zbiorników estrów, a także dostarczenie i posadowienie trzech zbiorników stalowych naziemnych do całorocznego magazynowania estrów o pojemności roboczej 100 metrów sześc. każdy.
Według spółki, wymogiem planowanego przedsięwzięcia będzie także rozbudowa istniejącej instalacji technologicznej estrów w zakresie podłączenia trzech zbiorników do pompowni w celu przystosowania ich do przyjmowania, magazynowania i wydawania biokomponentów zgodnie z dokumentacją projektową.
W opublikowanej dokumentacji przetargowej, dotyczącej rozbudowy pojemności magazynowych biokomponentów – estrów w bazie paliw w Dębogórzu PERN podał, iż termin składania ofert upływa 1 lutego 2023 r.
PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw.
Aktualnie spółka ma cztery bazy na ropę naftową o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc. oraz 19 baz paliwowych, których pojemność wynosi w sumie ok. 2,4 mln metrów sześc. W bazie paliwowej w Dębogórzu przyjmowane są produkty dostarczane do Polski drogą morską.
Na początku stycznia PERN ogłosił, iż w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Według spółki, jesienią do eksploatacji trafi m.in. osiem nowych zbiorników na paliwa o łącznej pojemności 256 tys. metrów sześc.
PERN zapowiedział przy tym, że planuje wybudować nowe zbiorniki m.in. w bazie paliw w Dębogórzu, która – jak podkreśliła spółka - „już teraz pełni funkcję kluczowego ogniwa systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne”. Dodatkowo w Dębogórzu mają powstać jeszcze trzy inne zbiorniki o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy, przeznaczone do przechowywania produktów naftowych, które ułatwią obsługę klientów PERN zainteresowanych importem paliw.
Według PERN, jednocześnie planowane są dalsze inwestycje w infrastrukturę kolejową bazy paliw w Dębogórzu m.in. poprzez modernizację torów i stanowisk załadunkowych nalewni kolejowej, co umożliwi przemieszczanie cystern o większej ładowności i usprawni procesy logistyczne.
Michał Budkiewicz