Rok 2018 był kolejnym bardzo udanym rokiem dla Portu Morskiego w Kołobrzegu, głównie za sprawą rekordowej wielkości obrotów ładunkowych, co wpisuje się w trend wzrostowy jaki można zaobserwować w ostatnich latach. W minionym roku do kołobrzeskiego portu zawinęło 126 statków handlowych, a wielkość przeładunków wyniosła około 329 tys. ton, co jest liczbą o 94 tys. ton większą w porównaniu do roku 2017.
Na wielkość tę składają się głównie cztery grupy towarów. Największą co do wolumenu przeładunków jest grupa ładunków masowych, czyli głównie import kruszywa w wielkości 204,5 tys. ton. Następnie eksport surowca drzewnego w postaci kłód drewnianych (64 tys. ton) oraz peletu (22 tys. ton). Ostatnią grupę towarów przeładowywanych w kołobrzeskim porcie stanowi surowiec rybny (35 tys. ton).
Oprócz funkcji handlowej Port Kołobrzeg stale rozwija się również pod względem turystyki. W roku 2018 udało się pobić kolejny rekord ilości jachtów jakie odwiedziły kołobrzeską marinę. Przybyło ich 1402. Oprócz tego na stałym wysokim poziomie utrzymuje się również ruch pasażerski. Z oferty statków wędkarskich w minionym roku skorzystało blisko 31,5 tys. pasażerów, a statkami cumującymi na Przystani Pasażerskiej przepłynęło się prawie 307 tysięcy osób. Na tę ostatnią liczbę składa się również ruch międzynarodowy. W 2018 roku odbyło się 81 rejsów na wyspę Bornholm, w których uczestniczyło ponad 17 tys. pasażerów.
Perspektywy jakie rysują się przed kołobrzeskim portem w najbliższych latach są optymistyczne, głównie za sprawą budowanej drogi S6, która ma zostać oddana do użytku już w 2019 roku. Do wzrostu wielkości przeładunków oraz zwiększenia zasięgu oddziaływania kołobrzeskiego portu, z całą pewnością przyczyni się również wznowienie eksploatacji bocznicy kolejowej.
rel (ZPM Kołobrzeg)
Fot.: ZPM Kołobrzeg