Ściślejsza stała się kontrola wykrywania substancji i wyrobów nuklearnych na morskich granicach Polski. W obydwu gdyńskich terminalach kontenerowych - BCT i GCT - pracują od 22 listopada br. nowoczesne bramki radiometryczne mające zapewnić bezpieczeństwo w obrocie materiałami radioaktywnymi. To najnowocześniejszy sprzęt na świecie dający gwarancję, że w Porcie Gdynia nie będzie prób przemytu niebezpiecznych materiałów nuklearnych. Ma to związek nie tylko z rozpoczynającym się 2 grudnia br. Szczytem Klimatycznym COP24 ONZ w Katowicach.
Działających 14 urządzeń wykrywających nuklearne zagrożenie w obydwu gdyńskich terminalach to efekt realizacji Memorandum w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu specjalnymi materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi przez Departament Energii (DOE) Stanów Zjednoczonych na morskich przejściach granicznych. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Marek Pilecki, pełnomocnik firmy TECH 2 Solutions podpisali porozumienie dotyczące przekazania oraz przeniesienia własności systemu kontroli radiometrycznej w ramach programu Wykrywania i Przeciwdziałania Przemytowi Materiałów Nuklearnych. Koszty związane z używaniem sprzętu, tj. dzierżawy, energii będą ponoszone przez Wojewodę Pomorskiego w ramach zawartych z Zarządem Morskiego Gdynia S.A. oraz GCT.
Dotychczas nie wykryto w obszarze działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej prób przemytu substancji radioaktywnych, w tym nuklearnych. Urządzenia, zainstalowane na morskich przejściach granicznych, pozwalają na sprawdzanie m.in. kontenerów – bez konieczności ich otwierania. Sygnalizacja przekroczenia tła (czyli wzbudzenie się alarmu) jest przekazywana do stanowiska służby ochrony w terminalach oraz, co jest nowością, bezpośrednio do kierowników zmian Placówek Straży Granicznej w Gdańsku oraz w Gdyni.
rel (ZMP Gdynia)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.