W styczniu Port Gdańsk zanotował rekordowe wyniki w przeładunkach prawie wszystkich grup ładunkowych. Szczególnie wysokie wartości odnotowano w grupie paliw, drobnicy oraz węgla.
Styczniowy przeładunek osiągnął wynik na poziomie 4 188 663 ton, czyli o 38,2% więcej niż w styczniu 2017 roku. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym przekroczono 4 mln ton towarów.
Większość, bo aż 68% obsłużonych towarów występuje w relacji importowej. Najwyższy wzrost przeładunków Port Gdańsk notuje w grupie drobnicy. W minionym miesiącu obroty w tym obszarze wyniosły 1 812 680 ton, czyli aż o 41,6% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ogromny wpływ na końcowy rezultat ma drobnica skonteneryzowana stanowiąca prawie 95% przeładunków drobnicowych. Dzięki kontynuacji wzrostowego trendu w obsłudze kontenerów Port Gdańsk coraz bardziej zmniejsza dystans do prowadzącego w rankingach na Bałtyku St. Petersburga.
Wysoki wzrost zanotowano również w grupach paliw i węgla. Styczniowy przeładunek paliw przyniósł blisko 14% skoku w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Aż o 223% wyższy niż w 2017 roku okazał się wynik przeładowanego węgla.
Bez wątpienia na świetne rezultaty przeładunków mają też wpływ inne grupy ładunkowe, na przykład inne masowe. Dominujący udział w tej grupie miały kruszywa (z 81% wzrostem w porównaniu do roku ubiegłego) oraz nawozy - z wynikiem o 84% wyższym niż w analogicznym okresie.
- Nowy rok zaczął się w Porcie Gdańsk mocnym akcentem. Mamy nadzieję, że ta dynamika wzrostu się utrzyma i regularnie wspólnie z naszymi kontrahentami będziemy świętować kolejne rekordy. Jest to niewątpliwie wynik dobrze obranego kierunku rozwoju portu – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Na uwagę zasługuje też przeładunek w grupie drewno, który z miesiąca na miesiąc się powiększa. Pierwsze przeładunki w tej grupie - z wynikiem 2 555 ton - obsłużono w grudniu ubiegłego roku. Styczeń natomiast zakończył się rezultatem 12 500 ton.
rel (ZMPG SA)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.