Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przekaże w poniedziałek w Szczecinie na ręce wojewody zachodniopomorskiego dwie umowy na unijne dofinansowanie inwestycji z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - poinformował resort rozwoju.
Pierwsza z umów – czytamy w komunikacie MR - o całkowitej wartości ponad 85,5 mln złotych, dotyczy „Przebudowy ciągów komunikacyjnych DK 31 - rozbudowa skrzyżowania ul. Floriana Krygiera z ul. Granitową z odcinkiem drogi w kierunku autostrady A6”. Beneficjentem projektu, który otrzyma blisko 73 mln złotych z funduszy unijnych, jest miasto Szczecin.
Dzięki tej inwestycji przebudowany zostanie układ drogowy na skrzyżowaniu ul. Krygiera z ul. Granitową wraz z przebudową odcinków tych ulic oraz powstanie nowy most drogowy przez rzekę Regalicę. Planowane zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na grudzień 2019 r.
"Modernizacja poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu w mieście oraz wydajność jego układu drogowego. Dla mieszkańców Szczecina realizacja inwestycji oznacza zwiększenie komfortu podróży, oszczędność czasu, a dzięki budowie ekranów akustycznych również znaczące zmniejszenie poziomu hałasu. Lepsza infrastruktura to także większe walory turystyczne miasta, które zyska także nowe ścieżki rowerowe" - wskazano w komunikacie.
Druga z przekazanych umów to środki unijne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na zakup dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.
Zakup jednostek, to jeden z elementów budowy systemu poprawiającego dostępność polskich portów od strony morza, wzrost bezpieczeństwa nawigacyjnego, a przez to wzrost konkurencyjności oraz prestiżu portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu i Szczecinie.
Inwestycja, która planowo zakończy się w 2020 r., będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wielozadaniowe jednostki pływające będą eksploatowane na obszarach właściwości terytorialnej Urzędów Morskich w Szczecinie i w Gdyni, jak również w razie potrzeb na całym akwenie Morza Bałtyckiego.
Koszty całkowite tego projektu wynoszą ponad 240 mln złotych, przy czym maksymalna kwota dofinansowania to 100 proc. wydatków kwalifikowanych poniesionych na realizację projektu - 85 procent pochodzić będzie ze środków unijnych, a 15 proc. z krajowych.
Stroną obu umów jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Uroczystość odbędzie się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wezmą w niej udział również Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także Jerzy Szmit wiceminister infrastruktury i budownictwa, który podpisze i przekaże Łukaszowi Lendnerowi, dyrektorowi GDDKiA o/Szczecin zgodę na realizację inwestycji „Budowa obwodnicy Warzymic i Przecławia w ciągu DK 13”.
son/ hgt/