Porty, logistyka

PKP Polskie Linie Kolejowe SA są największym beneficjentem środków unijnych z instrumentu finansowego "Łącząc Europę". Na realizację 10 inwestycji z drugiego naboru CEF, otrzymały 1,6 mld euro. Na liście dofinansowanych projektów znalazły się m.in. modernizacja linii na Śląsku, w Krakowie i infrastruktura w portach Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia.

"Łącząc Europę" to jeden z najważniejszych projektów finansowania inwestycji infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. W drugiej turze naboru, który odbył się na przełomie 2015/16 r., UE przyznała Polsce prawie 1,9 mld euro na realizację 16 projektów inwestycyjnych, większość na inwestycje kolejowe. Wnioski PLK, jak i innych beneficjentów, zostały pozytywnie ocenione przez KE.

- Ten świetny wynik nie jest przypadkowy. To efekt nie tylko prac w ministerstwie, ale także ciężkiej pracy beneficjentów, którzy przygotowali naprawdę dobre wnioski. Z radością będziemy kontynuować naszą współpracę przy realizacji programu "Łącząc Europę" - mówi Stephane Ouaki, przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Wsparcie w ramach programu pozwala zwiększyć konkurencyjność i spójność gospodarczą oraz poprawić integrację społeczeństwa dzięki inwestycjom w rozwój transportu, energetyki i telekomunikacji w krajach członkowskich UE. Znaczenie projektów PKP Polskich Linii Kolejowych SA podkreśliło również Ministerstwo Rozwoju.

- Jest kilka projektów w zakresie łączenia polskich portów, zarówno portów Trójmiasta: Gdańska i Gdyni, jak i portów w Szczecinie i Świnoujściu z infrastrukturą drogową kraju. Polska gospodarka uzyskuje znaczną ilość środków w zakresie możliwości realizowania dużych inwestycji transportowych - zaznaczył Witold Słowik, wiceminister Ministerstwa Rozwoju.

Efektem projektów CEF realizowanych przez PLK będzie ponad 500 km zmodernizowanych torów. Dla pasażerów to krótsze podróże i lepsza obsługa na stacjach i przystankach. Zyska kolejowy transport towarowy.

- Bardzo ważne inwestycje finansowane w ramach programu to poprawa dojazdu do portów w Gdańsku, Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Ponadto w środkowej części Polski to inwestycja Łódź-Zduńska Wola. Mamy również projekty na południu Polski związane z poprawą dostępności w Krakowie i aglomeracji, a także elektryfikację linii Węgliniec-Zgorzelec na Dolnym Śląsku - mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Lista projektów PLK, które otrzymały dofinansowanie w II naborze CEF:

1. Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, odcinek Zabrze-Katowice-Kraków (wsparcie UE: 410 mln euro),

2. Prace na linii E 75 na odcinku Czyżew-Białystok (wsparcie UE 303 mln euro),

3. Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy-Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej (wsparcie UE: 320 mln euro),

4. Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska-Zduńska Wola-Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska-Zduńska Wola (wsparcie UE: 73 mln euro),

5. Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk (wsparcie UE: 116 mln euro),

6. Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce-Terespol, etap III - LCS Terespol (wsparcie UE 110 mln euro),

7. Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec-Zgorzelec (19 mln euro),

8. Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni (wsparcie UE: 162 mln euro),

9. Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin-Katowice-Tychy-Czechowice Dziedzice-Zebrzydowice, wraz z zabudową ERTMS na odc. do Zawiercia (wsparcie UE: 7,6 mln euro),

10. Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu (122 mln euro).

rel (PKP Polskie Linie Kolejowe SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0967 4.1795
EUR 4.2226 4.308
CHF 4.4946 4.5854
GBP 5.0446 5.1466

Newsletter