W dniach 4-6 listopada w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbyły się III Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransPoland. Jednym z głównych partnerów tegorocznej edycji był Port Gdańsk, który prezentował swoją ofertę na stoisku wystawienniczym oraz był głównym partnerem jednej z konferencji towarzyszącej targom: "Logistics Networking - Skuteczność Działania w Grupie a Bezpieczeństwo Transportu Chemii". Podczas dwóch paneli tematycznych poruszane były istotne kwestie standardów, procedur, zabezpieczeń czy zarządzania ryzykiem w transporcie chemii i ładunków ADR (towarów niebezpiecznych).
Na konferencji strategiczna rola portu została zaprezentowana przez prezes Zarządu ZMPG SA Dorotę Raben w wystąpieniu zatytułowanym "Port Gdańsk - największy polski port w obsłudze ładunków niebezpiecznych". Ładunki niebezpieczne stanowią ponad 50% całkowitego tonażu przeładunków w gdańskim porcie. Na wielkość tę składają się głównie paliwa płynne, gaz, węgiel, produkty chemiczne i inne. Aktualnie w porcie powstaje zintegrowany system bezpieczeństwa, który ma duże znaczenie dla zwiększenia skuteczności działań służb ratowniczych oraz dla ochrony terenów portowych.
Uniwersalna infrastruktura Portu Gdańsk umożliwia przeładunek niemal każdego towaru. Port Gdańsk posiada pełną zdolność do realizacji zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO. Przykładem takich działań był miedzy innymi załadunek uzbrojenia i sprzętu wojskowego brytyjskiej 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej powracającej z ćwiczeń Dragon 2015, który odbył się w październiku br. Operacja ta była możliwa dzięki wysokim parametrom nośności rampy ro-ro zlokalizowanej na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Gdańsku.
Zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa jest priorytetem w działaniach ZMPG SA.
Ważne tematy, ciekawe rozmowy, spotkania, ponad setka wystawców z branży transportu i logistyki oraz wielu odwiedzających - tak zostaną zapamiętane tegoroczne targi TransPoland.