Porty, logistyka

Dzisiaj w godzinach porannych ( czwartek, 19 marca ) Marynarka Wojenna rozpoczęła operację neutralizacji znaleziska na redzie gdyńskiego portu. Niebezpieczny obiekt to mina morska typu GC z okresu II wojny światowej. W akcji bierze udział 60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców. Operacją dowodzi kmdr ppor. Jacek Barczak - dowódca Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców, a koordynatorem ze strony Marynarki Wojennej jest kmdr por. Lucjan Mazur - Szef Inżynierii Morskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Po przyjęciu zgłoszenia o znalezieniu niezidentyfikowanych przedmiotów, mogących zagrażać bezpieczeństwu, nurkowie-minerzy przeprowadzili podwodny rekonesans. W jego wyniku określono, że zalegającymi obiektami są miny morskie pochodzące z okresu II wojny światowej - niemieckie typu GC oraz angielska typu Mark VI, zawierające kilkaset kilogramów materiału wybuchowego każda. Po dokładnej analizie znalezisk i ocenie potencjalnego zagrożenia podczas ich neutralizacji, miejsce miały spotkania koordynacyjne w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni, Urzędzie Morskim w Gdyni oraz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie. Ostatecznie, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o neutralizacji odnalezionych obiektów z dala od portu, wyholowując je na bezpieczną odległość i zniszczenie poprzez detonację pod powierzchnią wody. W pierwszej fazie operacji kolejno każda z min zostanie podniesione z dna za pomocą pontonu wydobywczego i przeholowana w toni wodnej w rejon detonacji (w dniu dzisiejszym jest to mina morska typu GC). Po dotarciu do rejonu niszczenia, każda mina morska zostanie opuszczona z powrotem na dno, a nurkowie minerzy przyczepią do niej ładunki wybuchowe. Ładunki te zostaną wzbudzone drogą radiową, powodując zniszczenie min. Każdorazowo, po operacji neutralizacji, rejon zniszczenia zostanie sprawdzony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego z ORP Flaming potwierdzając zniszczenie znaleziska.

Operacja rozminowania wymaga zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji. Oprócz Marynarki Wojennej, która bezpośrednio będzie zaangażowana w akcję, w działaniach wezmą udział także przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni (główny koordynator akcji od strony morza), Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdyni (koordynator od strony lądu), Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Ponadto realizowana będzie współpraca ze wszystkimi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność na terenie Portu Gdynia będącymi w potencjalnym zasięgu rażenia wyholowywanych min.

13. Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej - trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. To właśnie okręty tego Dywizjonu jako pierwsze weszły w skład stałych zespołów NATO. Obecnie jeden z niszczycieli min tej jednostki – ORP „Mewa” prowadzi działania na akwenach okalających północną Europę, w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Dywizjonem dowodzi komandor porucznik Piotr Sikora.

REL (3FO)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter