Offshore

PGE chce w listopadzie zamknąć finansowanie dla projektu morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 2 – poinformował prezes PGE Dariusz Marzec.

- W listopadzie najprawdopodobniej zamkniemy finansowanie dla projektu Baltica 2 – powiedział prezes PGE podczas panelu na Energy Days w Katowicach.

W rozmowie z dziennikarzami prezes poinformował, że spółka jest na końcowym etapie przygotowania dokumentacji, wypełniania formalności związanych z negocjacjami z instytucjami finansowymi.

- To banki międzynarodowe, komercyjne, agencje eksportowe. W czwartym kwartale chcemy zamknąć proces finansowania i podjąć końcową decyzję inwestycyjną w sprawie tego projektu - powiedział Marzec.

Pytany o skład konsorcjum, poinformował, że finansowanie będzie m.in. z KPO, z BGK, z banków międzynarodowych.

Z informacji przekazanych PAP Biznes przez przedstawicieli PGE wynika, że kwota do pozyskania przez PGE wyniesie ok. 15 mld zł. Prezes poinformował, że zainteresowanie ze strony instytucji finansowych jest duże.

- Jesteśmy dobrej myśli i pozytywnie nastawieni, jeśli chodzi o możliwość zamknięcia książki popytu - powiedział Marzec.

Baltica 2 to projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1,5 GW realizowany przez PGE wspólnie z Orsted. Prezes poinformował, że grupa przygotowuje finansowanie dla projektów offshore poprzez spółki celowe. Firma nie jest w stanie pozyskiwać finansowania na bilans.

- 70 proc. banków nie chce z nami rozmawiać, bo mamy węglowe aktywa wytwórcze. Można rozmawiać z Chińczykami, ale nie chcemy być uzależnieni od finansowania chińskim kapitałem. (…) Nawet o ubezpieczeniu działalności nie chcą z nami rozmawiać. (…) Konieczna jest reorganizacja, wydzielenie aktywów, by pozyskać zdolność do finansowania. (...) My teraz często nawet nie przechodzimy komitetów reputacyjnych – powiedział prezes PGE podczas Energy Days.

Jak powiedział, grupa ma w przygotowaniu projekty magazynów energii o mocy 1.200 MW.

- W całej grupie jest ok. 200 lokalizacji dla różnych magazynów w trakcie przygotowania - powiedział Marzec.

Prezes poinformował, że według szacunków PTEZ koszty dekarbonizacji ciepłownictwa w Polsce wynieść mogą ok. 500 mld zł, z czego w samej PGE to koszt ok. 20-25 mld zł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.835 3.9124
EUR 4.2461 4.3319
CHF 4.5379 4.6295
GBP 5.1026 5.2056

Newsletter