Offshore

RWE i Zarząd Portu Morskiego Ustka podpisały umowę dzierżawy terenu z przeznaczeniem na budowę bazy operacyjno-serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II. Baza będzie funkcjonować przez co najmniej 30 lat, stanowiąc jeden z kluczowych elementów realizacji projektu oraz późniejszej eksploatacji planowanej farmy.

„Zabezpieczenie terenu pod bazę operacyjno-serwisową to kolejny ważny krok w realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. W porcie powstanie budynek administracyjno-kontrolny spełniający wymogi międzynarodowego standardu certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM. Jego budowa rozpocznie się po 2025 r. Planujemy wykorzystać bazę serwisową do prowadzenia monitoringu i bieżącej obsługi naszej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Dzięki powstaniu bazy na terenie portu w Ustce, RWE będzie w stanie utworzyć dla lokalnej społeczności nawet 50 nowych miejsc pracy – mówi Lukas Prietz, dyrektor Projektu Farmy Wiatrowej F.E.W. Baltic II w RWE”.

Maciej Karaś, prezes Zarządu Portu Morskiego w Ustce zaznacza, że podpisanie umowy z RWE jest kluczowym kamieniem milowym w wieloletniej współpracy, która rozpoczęła się w 2018 roku.

„W tamtym czasie koncepcja morskich farm wiatrowych dopiero raczkowała i chcąc nie chcąc staliśmy się liderami w tej wciąż tworzącej się branży. Tym bardziej jestem zadowolony, że nasze wieloletnie starania przynoszą efekty, potwierdzając słuszność obranej przez Miasto Ustka strategii, którą przyszło mi wdrażać w życie. Z mojego punktu widzenia równie istotna jest możliwość współpracy z partnerem posiadającym tak duże kompetencje i doświadczenie w branży MFW – podkreśla prezes Maciej Karaś”.

O strategicznej roli Ustki w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku mówił gospodarz nadmorskiego miasta.

„Z ogromną satysfakcją patrzę na to jak Ustka aktywnie włączyła się w rozwój nowej branży jaką jest morska energetyka wiatrowa. Jesteśmy jednym z najważniejszych portów dla firm energetycznych, jestem przekonany, że przyniesie to korzyści naszemu miastu. Liczę też na to, że będzie to kolejny argument za tym, aby ustecki port rozwijać - do tego potrzebna jest wyczekiwana przez nas jego rozbudowa. Partnerom z RWE dziękuję za dotychczasową współpracę i doświadczenie jakie dzięki nim zdobywamy – mówi Jacek Maniszewski, burmistrz Miasta Ustka.”

RWE zlokalizuje zaplecze operacyjno-serwisowe dla projektu F.E.W. Baltic II przy nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. Główną przesłanką do wyboru Ustki jest rozbudowana infrastruktura portowa, możliwość przeprowadzenia napraw jednostek CTV (crew transfer vessel) do transportu załogi, a także możliwość pobierania paliwa na bieżące potrzeby oraz dostęp do zaplecza socjalnego dla pracowników.

Kluczowa dla wyboru tej lokalizacji jest także odległość portu od farmy F.E.W. Baltic II. Projekt RWE o mocy 350 MW realizowany jest w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 km2, w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki.

Projekt F.E.W. Baltic II jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem a oddanie farmy do użytku planowane jest na koniec bieżącej dekady. Farma wiatrowa F.E.W. Baltic II znajduje się na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych, oczekując na dalsze niezbędne decyzje i pozwolenia administracyjne.

RWE jest liderem na drodze do świata zielonej energii. Dzięki swojej strategii inwestycyjnej i rozwojowej Growing Green, RWE wnosi znaczący wkład w sukces transformacji energetycznej i dekarbonizacji systemu energetycznego. Firma zatrudnia około 20 000 pracowników w blisko 30 krajach na całym świecie. RWE jest już jedną z wiodących firm w dziedzinie energii odnawialnej. W latach 2024-2030 RWE zainwestuje 55 miliardów euro na całym świecie w morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, energię słoneczną, baterie, elastyczne wytwarzanie energii i projekty wodorowe. Do końca dekady zielone portfolio firmy wzrośnie do ponad 65 gigawatów mocy wytwórczych, których doskonałym uzupełnieniem będzie globalny obrót energią. RWE dekarbonizuje swoją działalność zgodnie ze ścieżką redukcji emisji „poniżej o 1,5 stopnia Celsjusza” i do 2030 roku całkowicie zrezygnuje z węgla. Zerowy poziom emisji netto spółka osiągnie do 2040 roku. Będzie to w pełni zbieżne z celem firmy, który zawiera się w haśle: "Nasza energia dla zrównoważonego życia".

Rel/LEW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9446 4.0242
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.5628 4.655
GBP 5.127 5.2306

Newsletter