Offshore

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.

Dzięki ponownemu otwarcia pola gazowego Tyra (ok. 220 km na zachód od miasta Esbjerg) Dania będzie samowystarczalna w zakresie tego surowca i uniezależni się od importu z Rosji, jaki do 2022 roku odbywał się przez Niemcy.

"Uruchomienie wydobycia przyczyni się do wzmocnienia stabilności Danii oraz naszych sąsiadów w obliczu niepewności na rynku, wywołanych inwazją Rosji na Europę" - podkreślił główny ekonomista Duńskiej Izby Handlowej Tore Stramer.

Według TotalEnergies, francuskiego koncernu obsługującego złoża w imieniu duńskiego konsorcjum, osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej, czyli 5,7 mln metrów sześciennych gazu, zajmie cztery miesiące.

"Nowa Tyra wykorzystuje najnowsze rozwiązania cyfrowe i innowacje technologiczne, pozwalające produkować wydajniej i przy niższej o 30 proc. emisji gazów cieplarnianych niż wcześniej" - zaznaczył w komunikacie prasowym Nicolas Terraz, szef działu eksploatacji TotalEnergies.

Pole gazowe Tyra zostało odkryte na Morzu Północnym w 1968 roku przez duński koncern Maersk. We wrześniu 2019 roku z powodu złego stanu technicznego platform i osunięcia się dna morza wydobycie przerwano i rozpoczęto remont. Wznowienie eksploatacji opóźniło się o kilka miesięcy m.in. z powodu przestojów wywołanych Covid-19 w stoczni Batam w Indonezji, gdzie zlecono budowę jednej z dwóch stałych platform, które miały zastąpić zdemontowane i złomowane. Nowa platforma mieszkalna powstała we Włoszech, a platformę wydobywczo-procesową (przetwórczą), a raczej topsides platformy (pokłady), czyli sam moduł procesowy, budował w Indonezji amerykański kontraktor EPC - McDermott International. Według PAP prace ostatecznie prace przeniesiono do Danii.

Złoża Tyra połączone są gazociągiem z duńskim miastem Nybro oraz holenderskim Den Helder, umożliwiając eksport surowca do Holandii. Natomiast duńska infrastruktura gazowa poprzez gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Norwegii przez Danię do Polski, połączona jest z polskim systemem gazowym.

Fot.: Total Energies; McDermott

Tyra II - moduł procesowy załadowany na statek w Indonezji
Tyra II - moduł procesowy w drodze do Europy
Tyra II - instalacja modułu procesowego na fundamencie typu jacket (płaszczowo-kratownicowego)
Tyra II - moduł procesowy załadowany na statek w IndonezjiTyra II - moduł procesowy w drodze do EuropyTyra II - instalacja modułu procesowego na fundamencie typu jacket (płaszczowo-kratownicowego)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0181 4.0993
EUR 4.2211 4.3063
CHF 4.4877 4.5783
GBP 5.1001 5.2031

Newsletter