Offshore

We wtorek 5 marca br. rozpoczęły się w Gdańsku 2. Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2024, największe w Polsce wydarzenie targowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy pasją do zielonej energetyki”.

Targi, w których bierze udział 9 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, mają przede wszystkim na celu umożliwić przyszłym absolwentom spotkanie z potencjalnymi pracodawcami przemysłu morskiego, w tym sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Zobacz FOTORELACJĘ

W uroczystym otwarciu Targów uczestniczyli organizatorzy i współorganizatorzy tego wydarzenia: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Leszek Bonna, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Piotr Borawski, prezes Andrzej Bojanowski i wiceprezes Paweł Orłowski z zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, oraz burmistrz Rumii Michał Piaseczny. Obecny był również senator RP Kazimierz Kleina. Moderatorką była dr Karolina Lipińska reprezentująca Pomorską Platformę Offshore.

Potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

- Jesteśmy przekonani, że rozwój energetyki opartej o segment offshore jest wielką szansą rozwojową dla całego Pomorza, a przede wszystkim szansą rozwoju indywidualnego młodzieży. Przy realizacji tych inwestycji, a potem eksploatacji pracować będzie nawet 30 tys. osób, a więc o tyle miejsc wzbogaci się rynek pracy. Cieszymy się, że wśród nas są partnerzy zagraniczni, którzy mają już ogromne doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Wierzymy, że będziemy mogli dobrze zdyskontować tę współpracę z korzyścią dla całego regionu – mówił marszałek Mieczysław Struk.

- Bardzo wierzymy w moc edukacji i współpracy. Przedsiębiorstwa z branży offshore będą zmieniać nasz świat na lepsze, ponieważ produkują energię czystą i ekologiczną. Do tego potrzebujemy jednak wykwalifikowanych ludzi, którzy będą w tych firmach zatrudniani. To jest kwestia przyszłości Polski i świata – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

- Firmy z tych sektorów coraz częściej wybierają Gdańsk jako swoją siedzibę, wzmacniając lokalny łańcuch dostaw i generując nowe miejsca pracy. Widząc ogromny sukces i entuzjazm młodych ludzi podczas pierwszej edycji targów Edu Offshore Wind w 2023 roku, postanowiliśmy kontynuować nasze wsparcie dla tego projektu – dodał wiceprezydent Piotr Borawski.

Jak podkreślał Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, dzisiaj mamy do czynienia z odwróceniem kierunku przepływu energii ze Śląska na Pomorze.

- Przebudowa sieci energetycznej, budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej czy budowa pierwszych farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, czynią z Pomorza ważny punkt na mapie energetycznej Polski. Edu Offshore Wind 2024 to nowa perspektywa dla młodzieży, bowiem tutaj mogą porozmawiać z ludźmi, którzy fizycznie pracują w branży offshore, mogą doznać emocji, których dostarczają targi. Widząc zaangażowanie młodych ludzi, ich obecność tutaj, jestem przekonany, że obraliśmy dobry kierunek – zaznacza Andrzej Bojanowski. – Podwoiliśmy liczbę wystawców, w tym roku jest ich ponad 120. Są firmy z branży stoczniowej, które rozumieją zalety prezentowania swoich przedsiębiorstw, brakuje jeszcze dużych, państwowych graczy, jak Orlen, Energa czy PGE, choć w mojej ocenie, za rok będą obecni w Gdańsku ze swoją ofertą skierowaną do młodych – dodaje prezes MTG.

Częścią oficjalnej uroczystości było zebranie podpisów organizatorów, współorganizatorów oraz wybranych gości Targów i złożenie ich w Kapsule Czasu, która zostanie wmurowana w fundamenty fabryki Morskich Farm Wiatrowych Baltic Towers w Gdańsku.

Ciekawa oferta to dobra reklama dla firmy

„Nie tak ważne jest doświadczenie, jak wykształcenie i chęć zdobywania wiedzy” – to chyba najbardziej pozytywna zmiana, jaką usłyszeli od pracodawców przyszli pracownicy obecni na tegorocznej edycji Edu Offshore Wind 2024. Zwrócili oni również uwagę na dobrze przygotowaną i ciekawą ofertę skierowaną do przyszłych kandydatów do pracy w przemyśle morskim.

Młodzież także ma konkretne oczekiwania, zainteresowana jest przede wszystkim praktykami oraz stażami, które mają pomóc w zdobyciu praktycznej wiedzy. Z kolei osoby, które studiują pytają o konkretne oferty pracy, odpowiadające przyszłemu wykształceniu.

Wydarzenia towarzyszące

Częścią Edu Offshore Wind 2024 są również konferencje, panele i wydarzenia towarzyszące z udziałem gości z Polski i zagranicy funkcjonujących w branży morskiej energetyki wiatrowej. Jednym z pierwszych wtorkowych wydarzeń była konferencja Pomorskiej Platformy Offshore pt. „Współpraca międzynarodowa w obszarze morskich farm wiatrowych: Integracja i rozwój regionu Morza Bałtyckiego” z udziałem ambasadora Danii w Polsce Ole Toft’a.

We wtorek podpisano również Porozumienie na rzecz Pomorskiego Partnerstwa na rzecz Umiejętności w ramach EU Pact for Skills.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Polska posiada potencjał offshore wind na poziomie 33 GW. To oznacza, że jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostałby wykorzystany, tmorska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57 procent całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

LEW

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter