Offshore

Morska Farma Wiatrowa Baltica 2 ma już komplet pozwoleń budowlanych – na budowę dla części lądowej, części morskiej oraz morskiej infrastruktury przyłączeniowej. Ostatnie niezbędne pozwolenie na budowę – dla części morskiej farmy wiatrowej - otrzymała 14 lutego 2024 r.

Farma będzie zlokalizowana na obszarze morskim ponad 30 km od linii brzegowej, na wysokości Ustki i Łeby. Natomiast lądowa stacja transformatorowa niezbędna do wyprowadzenia mocy powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo.

Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2, to strategiczne przedsięwzięcie inwestycyjne Grupy Kapitałowej PGE, realizowane w partnerstwie joint-venture z Ørsted. Projekty offshore wind rozpoczyna się zwykle od budowy części lądowej. Zanim jednak na placu budowy pojawi się „pierwsza łopata”, wcześniej inwestycja musi przejść wieloetapowy i długotrwały proces pozyskania niezbędnych zgód, pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Oprócz pozyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dla infrastruktury przyłączeniowej Baltica 2, w roku 2022 i 2023 zakończono proces pozyskiwania pozostałych pozwoleń niezbędnych dla realizacji przedsięwzięcia w tym m.in. decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia, pozwolenia wodnoprawne, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej oraz infrastruktury przyłączeniowej.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dla przedsięwzięcia pn.: „Morska Farma Wiatrowa Baltica” z dnia 24 stycznia 2020 roku oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dla przedsięwzięcia „Infrastruktura Przyłączeniowa MFW Baltica”, pozyskanej łącznie dla Baltica 2 i 3 z dnia 11 sierpnia 2022 roku, jak również decyzji zmieniającej decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej Baltica wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku w dniu 21 sierpnia 2023 roku, zamknęło etap wielomiesięcznych prac pod kątem oceny oddziaływania środowisko, przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową. Wszystkie wskazane powyżej decyzje, podobnie jak pozyskane pozwolenia na budowę infrastruktury przyłączeniowej, są decyzjami prawomocnymi.

Decyzje o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowych

Wojewoda Pomorski 15 lutego 2023 roku wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji dla sieci przesyłowej tj. inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w części lądowej, zaś w dniu 31 marca 2023 roku wydał analogiczną decyzję w zakresie części morskiej. 20 września 2023 roku urząd wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy pn.: „Budowa infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2 (zespół urządzeń służących do wyprowadzenia mocy) - linia kablowa średniego napięcia zasilania rezerwowego Lądowej Stacji Elektroenergetycznej MFW Baltica 2”.

Pozwolenia wodnoprawne

Z kolei pozwolenia wodnoprawne wydane w 2022 roku były niezbędne dla pozyskania pozwoleń na budowę infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 obejmującej budowę linii kablowych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią - na obszarze pasa technicznego, wykonanie zbiornika retencyjnego (chłonnego) na terenie LST oraz usługi wodne polegające na odprowadzaniu wód do ww. zbiornika, przebudowy rowu R-F polegającej na wykonaniu przepustu (drogi serwisowe) oraz wykonania studni na terenie Lądowej Stacji Elektroenergetycznej.

Pozwolenia na budowę

Ponadto, projekt Baltica 2 uzyskał pozwolenia dla budowy infrastruktury przyłączeniowej obejmujące zespół urządzeń służących do wyprowadzenia mocy - w obszarze lądowym, morskim, strefy brzegowej, kabli łączących morskie stacje transformatorowe, budowę lądowej stacji transformatorowej wraz z przyłączeniem do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

„Kropką nad i” było uzyskanie od Wojewody Pomorskiego w połowie lutego 2024 r. pozwoleń na budowę dla części morskiej inwestycji. Pozwolenia dotyczą budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych.

Warto też wskazać, że na początku 2024 roku Grupa Kapitałowa PGE wraz z Ørsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które jako konsorcjum wybudują lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z Baltica 2. Lądowa infrastruktura przyłączeniowa powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim.

Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule „pod klucz”, to znaczy, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt. Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie lądowej stacji transformatorowej najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.

Uzyskiwanie wszystkich, niezbędnych pozwoleń to początek procesu budowy morskiej farmy wiatrowej, który jest złożony i wymaga szczegółowych analiz, badań i zaplanowania kompleksowego harmonogramu. W 2023 roku dla projektu Baltica 2 wybrano dostawców turbin, morskich stacji transformatorowych, fundamentów, kabli wewnętrznych oraz eksportowych, a także wykonawcę instalacji i podłączenia kabli. Wszystkie kroki przebiegają zgodnie z założonym planem i przybliżają do realizacji projektu Baltica 2.

Niezależnie od MFW Baltica, Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Projekt Baltica 1 ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Baltica 1 rozpocznie produkcje energii elektrycznej po 2030 roku.

rel (PGE Baltica)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter