Offshore

Spółki projektowe MFW Bałtyk II i III zawarły umowy ze spółką Seaway 7 Management na wstępną kwotę ok. 187 mln euro w ramach budowy morskich farm wiatrowych na układanie kabli podmorskich inner-array grid / inter-array cables - poinformowała we wtorek spółka Polenergia. Grupa Seaway 7 eksploatuje m.in. kablowiec zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding.

Spółki projektowe (celowe) MFW Bałtyk II i III kontrolowane są przez konsorcjum partnerów Equinor i Polenergia. Equinor i Polenergia podpisały właśnie umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW.

To kolejne komponenty niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.

Kable wewnętrzne (inter-array cables) dostarczy i zainstaluje firma Seaway7. Z kolei kontrakt na morskie kable eksportowe (offshore export cables) otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. W ostatnim czasie partnerzy podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

W zakresie układania kabli, Seaway7 ma możliwości instalacji kabli wewnątrzsieciowych (kable IAG - inner-array grid) oraz kabli eksportowych.

Do instalacji kabli IAG Seaway 7 używa specjalnie zaprojektowanych, najbardziej zaawansowanych statków na świecie, aby zapewnić bezpieczne, precyzyjne układanie kabli w bardzo szerokim zakresie warunków pogodowych, co całkowicie niweluje lub znacząco ogranicza ewentualne przestoje w realizacji projektów.

Z dwóch statków do układania kabli (CLV) w barwach Seaway 7 - Seaway Phoenix i Seaway Aimery - ten ostatni powstał od stępki w Polsce, w stoczni Remontowa Shipbuilding. Przekazany został armatorowi w 2016 roku jako Siem Aimery. Oba są wyposażone w najnowocześniejszy dostępny sprzęt dla zapewnienia jak najmniejszych opóźnień pogodowych podczas kampanii instalacyjnej, co przekłada się na bezpieczeństwo harmonogramu i terminowość zakończenia projektów klienta.

Seaway Aimery (ex Siem Aimery) posiada dwa stoły obrotowe (bębny / szpule kablowe) pod pokładem o łącznej ładowności 4250 ton kabli, które mogą być rozmieszczone w podzielonych przedziałach, maksymalizując elastyczność instalacji na morzu. Seaway Aimery - chwali się armator i kontraktor prac instalacyjnych - udowodnił, że może bezpiecznie układać kable przy falach o wysokości znaczącej do 3,0 m, podczas gdy hangar kablowy zapewnia klimatyzowane lub ogrzewane schronienie dla załogi podczas tych operacji. Statek ze stoczni Remontowa Shipbuilding pracował już na wielu znanych projektach budowy morskich farm wiatrowych na całym świecie od USA, poprzez liczne instalacje kabli w Europie, po Tajwan.

Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, rozwijające projekty budowy morskich farm wiatrowych, zawarły ze spółką Seaway 7 Management AS (wykonawca) umowy na zaprojektowanie, produkcję, testowanie, transport, instalację i zabezpieczenie kabli wewnętrznych, czyli łączących morskie turbiny wiatrowe z morską stacją transformatorową - przekazała we wtorek spółka Polenergia.

Łączne wynagrodzenie dla wykonawcy dla obu projektów zostało wstępnie określone na kwotę ok. 187 mln euro - zaznaczono. Jak wskazano, uwzględnia ono częściowo stawki ryczałtowe, a częściowo stawki zależne m.in. od zastosowanej techniki prac instalacyjnych, długości prac na morzu, przestojów wynikających z warunków pogodowych, indeksacji cen surowców, cen paliw oraz stawek wybranych podwykonawców.

"Finalne wynagrodzenie zostanie ustalone po zamrożeniu stawek zmiennych i uwzględnieniu czynników zależnych od sytuacji rynkowej" - podkreślono. 

"Podpisanie kolejnych umów przybliża nas do momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej, a następnie dostarczenia w 2027 roku pierwszej energii z morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Będą to jedne z pierwszych na polskim morzu farm wiatrowych, których uruchomienie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i zapewni przystępną cenowo, stabilną energię odnawialną dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych" - mówi Michał Jerzy Kolodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

Po zakontraktowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych, a także uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej rozpocznie się faza realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW.

Prace na morzu, w tym instalacja kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych, rozpoczną się w 2026 roku. Kable wewnętrzne o łącznej długości 200 kilometrów i napięciu 66 kV, połączą w sieć 100 zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim turbin oraz dwie morskie stacje elektroenergetyczne. Z kolei czterema kablami eksportowymi o łącznej długości 256 kilometrów popłynie prąd o napięciu 220kV z morskich stacji elektroenergetycznych do stacji lądowych.

Kable wewnętrzne będą położone na dnie morskim i zakopane, a wyjście morskich kabli eksportowych na ląd zostanie zrealizowane metodą bezwykopową czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym plażę.

"Zastosowanie tej technologii pozwala na połączenie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym zachowaniu walorów środowiskowych i krajobrazowych polskiego wybrzeża. To bardzo ważne nie tylko dla nas, ale także dla lokalnych społeczności. Informacje o postępach w rozwoju naszych projektów przekazujemy mieszkańcom nadmorskich miejscowości na bieżąco. Rozmawiamy z nimi na organizowanych przez nas cyklicznych spotkaniach, ale także w niedawno uruchomionym Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Punkt, który otworzyliśmy w Łebie, to pierwsza tego typu placówka w Polsce" - mówi Marta Porzuczek, dyrektor Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Wybrani dostawcy kabli wewnętrznych i eksportowych mają globalne doświadczenie przy wsparciu deweloperów w realizacji budowy morskich farm wiatrowych. Seaway7, dostawca kabli wewnętrznych dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III, oferuje specjalistyczne usługi w zakresie instalacji infrastruktury offshore, a także świadczy usługi transportu ciężkiego dla sektora energii odnawialnej.

Konsorcjum utworzone przez belgijską firmę Jan de Nul, znaną ze świadczenia usług związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury morskiej, w partnerstwie z greckim producentem kabli, firmą Hellenic Cables, będzie odpowiedzialne za dostawę i instalację morskich kabli eksportowych dla obu morskich farm wiatrowych Bałtyk.

Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3 GW. Oprócz projektów Bałtyk II i Bałtyk III, partnerzy rozwijają także 1,56 GW mocy w ramach projektu Bałtyk I, który jest najbardziej zaawansowaną inwestycją drugiej fazy offshore wind w Polsce. Projekt jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku.

rel (Polenergia); PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter