Offshore

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii - to główne punkty wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 r.

Minister klimatu i środowiska - wraz z ambasadorem RP w Danii, Antonim Fałkowskim - wzięła udział w oficjalnym otwarciu polskiej wystawy, zorganizowanej w ramach konferencji WindEurope. Jest to pierwsze polskie stoisko na konferencji WindEurope, które prezentuje potencjał polskich firm, zaangażowanych m.in. w rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych. Wystawa jest efektem współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Podczas cyklu WindEurope szefowa resortu klimatu i środowiska otworzyła także międzynarodowe seminarium pod hasłem "Potential for cooperation in the offshore wind supply chain" z udziałem przedstawicieli biznesu oraz administracji z Polski, Danii i Norwegii.

"Polska wraz z takimi partnerami, jak Dania i Norwegia podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój offshore w naszym regionie, przyspieszając jednocześnie transformację energetyczną. Morze Bałtyckie stwarza znakomite warunki do takiego rozwoju offshore i Polska wraz z naszymi duńskimi i norweskimi partnerami systematycznie stara się zwiększać inwestycje w tym zakresie" - powiedziała minister Anna Moskwa.

Tego samego dnia szefowa resortu klimatu i środowiska spotkała się również ze swoim duńskim odpowiednikiem z Ministerstwa Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej, Lars’em Aagaard. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim obecnej i przyszłej współpracy pomiędzy krajami, a szczególną uwagę poświęcono współpracy w obszarze ciepłownictwa, biogazu i offshore wind.

"Dania jest dla Polski kluczowym partnerem we współpracy energetycznej, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i regionalnym. Co odzwierciedlają nie tylko liczne inwestycje, ale współpraca w obszarze ciepłownictwa, biomasy i offshore. Dodatkowo widzimy także potencjał do dalszej współpracy dwustronnej w zakresie magazynowania energii czy wykorzystania wodoru" - wskazała minister.

Szefowa resortu przypomniała, że jednym z najnowszych przykładów owocnej współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego jest Deklaracja Ministrów Energii z Marienborga, na podstawie, której Polska i Dania wraz z innymi państwami nadbałtyckimi zadeklarowały sprawną rozbudowę mocy morskich elektrowni wiatrowych.

Ambicją jest posiadanie 19,6 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Minister Anna Moskwa podkreśliła także, że Dania jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej.

rel (MKiS)

Fot.: Projmors; MKiS / Ambasada RP w Kopenhadze

Polskie stoisko na WindEurope 2023 w Kopenhadze
Polskie stoisko na WindEurope 2023 w Kopenhadze
Polskie stoisko na WindEurope 2023 w KopenhadzePolskie stoisko na WindEurope 2023 w Kopenhadze

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0629 4.1449
EUR 4.3008 4.3876
CHF 4.5976 4.6904
GBP 5.1639 5.2683

Newsletter