Farma wiatrowa Baltic Power uzyskała pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę dla części lądowej - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek.
"Nasza morska farma wiatrowa "Baltic Power" uzyskała dzisiaj pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę dla lądowej części inwestycji. To pierwsza tego typu decyzja wydana dla projektów offshore wind w Polsce, przybliżająca Grupę ORLEN do rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku" - napisał na Twitterze Obajtek.
O wydaniu pozwolenia zawiadomił Wojewoda Pomorski. W w obublikowanej w poniedziałek decyzji napisano, że w dniu 26 stycznia 2023 r. wydana została decyzja zatwierdzająca projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany a także udzielająca pozwolenia na budowę strategicznej inwestycji dotyczącej zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy "Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego" w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. "Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu" - dodano.
Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW ma być zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podpisał decyzję oznaczającą pozwolenie na budowę zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
Poprzednia, z listopada ub. r., dotyczyła ustalenia lokalizacji inwestycji. Farma powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.
"Balic Power to aktualnie najbardziej zaawansowany projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego. Elektrownie wiatrowe zrewolucjonizują krajowy system energetyczny i będą ogromną szansą rozwoju dla naszych przedsiębiorców, firm, dostawców, czy samorządów" - zaznacza wojewoda Dariusz Drelich.
Udziałowcami Baltic Power są Grupa Orlen i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. W porcie w Łebie już w 2023 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej, gdzie znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie.
Decyzja poniżej.
PAP; rel (Urząd Wojewódzki Woj. Pomorskiego)
Mapa: Baltic Power