Grupa Famur, która przed rokiem ogłosiła strategię zielonej transformacji, w obszarze energetyki odnawialnej zamierza współpracować z firmą EDF Renewables należącą do francuskiej grupy energetycznej EDF. We wtorek w Katowicach podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową. Podpisanie dokumentu to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji działalności biznesowej Grupy Famur, zgodnie z przyjętymi w maju 2021 r. nowymi kierunkami strategicznymi - poinformował Famur.
Grupa wyspecjalizowana wcześniej przede wszystkim w rozwiązaniach dla sektora górniczego chce, by najdalej do 2024 roku ok. 70 proc. jej przychodów pochodziło ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym. Współpraca z EDF Renewables ma być jednym z działań służących realizacji tego celu.
EDF Renewables posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze OZE, a w szczególności w projektowaniu, przygotowaniu, budowie i eksploatacji odnawialnych źródeł energii - zauważył wiceprezes Famuru Dawid Gruszczyk, oceniając, że potencjał obu partnerów tworzy dogodne warunki współpracy w rozwoju polskiej energetyki wiatrowej - zarówno morskiej, jak i lądowej - oraz innych obszarów OZE.
EDF Renewables działa w Polsce w obszarze OZE od ponad 10 lat. W portfelu spółki są projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych w różnej fazie rozwoju na około 1 GW. Globalnie francuski koncern EDF należy do liderów energetyki odnawialnej, z zainstalowaną mocą brutto 13,8 GW, m.in. w energetyce wiatrowej i słonecznej. Firma zajmuje się też projektami w sferze magazynowania energii oraz wodoru.
Notowana na warszawskiej giełdzie Grupa Famur jest holdingiem technologicznym dostarczającym rozwiązania dla branż: energetycznej, wydobywczej oraz transportowo-przeładunkowej. Długoterminowym celem grupy "jest wspieranie na różnych polach zielonej transformacji sektora energetycznego". Dominującym akcjonariuszem Famuru jest TDJ.
mab/ mk/