RWE informuje o swoich znaczących postępach w realizacji pierwszego projektu offshore wind w Polsce. Jak podaje niemiecka firma - sukcesem zakończyły się pierwsze badania terenowe przyszłej 350-megawatowej farmie wiatrowej na polskim Bałtyku - FEW Baltic II.
Projekt ten jest realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze około 41 km² w odległości około 50 km od brzegu i na głębokości 30-50 metrów. Po wybudowaniu, farma wiatrowa będzie w stanie dostarczyć zrównoważoną energię odnawialną dla około 350 000 gospodarstw domowych.
Wiosną i latem przeprowadzono na tym obszarze badania geofizyczne, w tym pełny zestaw badań batymetrycznych i sejsmicznych. W tym roku rozpoczęto także badania geotechniczne, w tym odwierty i badania penetracji stożka w dnie morskim, które zostały już zakończone.
"Ponieważ jesteśmy mocno zaangażowani we wspieranie lokalnej gospodarki, zarówno badania geofizyczne jak i geotechniczne zostały wykonane przez lokalnych polskich wykonawców" - deklaruje RWE na swoim profilu na jednej z platform społecznościowych.
Czytaj także:
Gdańska Stocznia Remontowa przebudowała statek dla LOTOS Petrobaltic
Zmodernizowany w Remontowej SA OSV Sylur wrócił na Bałtyk [VIDEO]
Nie sprecyzowano tego bardziej i nie podano nazw wspomnianych polskich wykonawców, ale skąd inąd wiadomo, że w badaniach RWE na polskim Bałtyku udział wziął m.in. statek z floty Lotos Petrobaltic - Sylur, który został przebudowany do realizacji m.in. takich zadań (ma zainstalowaną m.in. wiertnię) w Gdańskiej Stoczni Rremontowej SA. Wielozadaniowy obecnie Sylur został zakupiony przez Lotos Petrobaltic jako PSV (zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego).
Projekt FEW Baltic II jest częścią dalszej rozbudowy portfela RWE odnawialnych źródeł energii w Polsce, jednym z głównych rynków firmy w Europie - jak sama twierdzi. Dotychczas RWE eksploatuje w Polsce kilkanaście lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy około 390 MW.
rel (RWE), PBS (PortalMorski.pl)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.