Jak już informowaliśmy w serwisie PortalMorski.pl - pod koniec roku 2019 gdańska firma Protea pozyskała zamówienie na sześć sztuk żurawi serwisowych dla belgijskiej firmy C-Power. Niedawno zainstalowany został pierwszy z nich.
Żurawie pracować będą na platformach turbin (wież) na farmie wiatrowej Thorntonbank - Phase 1 zlokalizowanej u wybrzeży Belgii, zastępując dotychczas użytkowany tam sprzęt, który nie zdał egzaminu w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych.
O montażu pierwszego z zamówionych żurawików na farmie wiatrowej Thortonbank 1 Protea poinformowała 11 sierpnia br.
Producent podkreślał, że jest to kolejny projekt zrealizowany w terminie kontraktowym, mimo trudnej sytuacji panującej na świecie w związku z pandemią.
Wpłyneła ona na sposób przeprowadzenia testów, w taki sposób, by nie musiały w nim fizycznie, na miejscu, uczestniczyć wszystkie osoby z nadzoru zleceniodawcy i/lub instytucji certyfikujących.
17 lipca br. odbyły się pierwsze w historii Protea i możliwe, że jedne z pierwszych w Polsce, testy funkcjonalne urządzenia transmitowane on-line.
Podczas transmisji testów żurawika serwisowego o udźwigu 2 T przeznaczonego na morską farmę wiatrową, poza testami funkcjonalnymi, przeprowadzono rozmowy z kierownikiem projektu oraz pracownikami działu rozwoju rynkowego, którzy opowiedzieli o pracach nad projektem i związanych z nimi trudnościach. Poniżej relacja video z testów:
Wcześniej, 26.06.2020 roku, odbyły się jeszcze testy FAT żurawia serwisowego na farmę ThortonBank 1.
Żurawiki, zbudowane z przeznaczeniem na belgijską morską farmę wiatrową ThortonBank 1, wykonano według opracowywanego od dłuższego czasu projektu, funkcjonującego jako zlecenie wewnętrzne Protea o numerze ZW1145.
Jest to innowacyjne urządzenie, którego projektowanie współfinansowane było przez NCBiR w ramach programu “Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020”, i które w 3 kw. 2018 zgłoszone zostało do Urzędu Patentowego.
Przypomnijmu, że kontrakt stanowił zwieńczenie kilkuletniej pracy nad zdobyciem nowego i bardzo perspektywicznego rynku, jakim są odnawialne źródła energii (OZE), a ściślej - energia wiatrowa, a produt wkomponowuje się w strategię firmy mającą na celu zwiększenie udziału sprzedaży urządzeń na rynku morskiej odnawialnej energii wiatrowej.
rel (Protea)
Na pewno kogoś przekupili ;)
I dofinansowanie z NCBiR do projektu też pewnie po znajomości
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.