Offshore

Dwa projekty morskich farm wiatrowych PGE - Baltica 2 i Baltica 3 (o łącznej mocy do 2,5 GW) - uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - poinformowała w poniedziałek spółka. PGE podkreśliła, że decyzja umożliwia rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi obu farm.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych należących do PGE 24 stycznia 2020 roku. Wydanie decyzji daje PGE zielone światło do rozpoczęcia prac nad projektem technicznym dla obu farm.

Jak przypomniała PGE, decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczą projektów realizowanych w ramach Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Projekt Baltica 2 przed rokiem otrzymał od PSE propozycję technicznych warunków przyłączenia do systemu dla mocy 1498 MW. Baltica-3 ma z PSE umowę przyłączeniową na 1045 MW. Według PGE, energia z pierwszej z wybudowanych farm - Baltica 3 - może popłynąć w 2026 r.

Projekty zlokalizowane są w odległości ok. 30 km na północ od brzegu na wysokości Ustki i Łeby. Według PGE, moc pojedynczej turbiny, która zostanie zainstalowana na etapie realizacji projektów, może wahać się między 10 a 13 MW w zależności od rozwoju technologii i wybranego wariantu.

Morskie farmy PGE chce budować wraz z duńskim Oerstedem. W grudniu obie firmy podpisały wstępne porozumienie, opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w Baltica 2 (EWB 2) i Baltica 3 (EWB 3).

Poprzez dywersyfikację źródeł energii i nasze inwestycje m.in. w morskie farmy wiatrowe Polska jest w stanie sukcesywnie zmniejszać udział paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym. Wpisuje się to w oczekiwania polskiego rządu. Morskie farmy wiatrowe Baltica 2 i 3 to kluczowe elementy procesu zmiany, jaki zachodzi w Grupie PGE, ale również ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze ogólnokrajowym - oświadczył prezes PGE Henryk Baranowski.

PGE przypomniała, że pozwolenia lokalizacyjne - pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp - umożliwiające budowę morskich farm na wyznaczonych obszarach Morza Bałtyckiego posiadają wszystkie trzy jej morskie projekty wiatrowe – EWB 1, EWB 2 i EWB 3.

W ramach Programu Offshore Grupy PGE spółka planuje budowę mocy rzędu 2,5 GW

W grudniu 2019 r. PGE Baltica rozpoczęła projekt badawczy w obszarze wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe (tzw. blockage effect). Na tej podstawie możliwe będzie dokładniejsze oszacowanie przyszłej produktywności farm - podkreśliła PGE.

Farmy wiatrowe są kluczowym elementem procesu zmiany, jaki zachodzi w Grupie PGE. To również ważny wkład w polską transformację energetyczną.
Realizacja Programu Offshore GK PGE zakładającego budowę morskich farm wiatrowych o mocy do 2,5 GW pozwoli na uniknięcie emisji na poziomie około 7 mln ton CO2 rocznie,a wyprodukowana w ten sposób zielona energia elektryczna będzie w stanie zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Odpowiedzialność spółki PGE Baltica

PGE Baltica występuje jako centrum kompetencyjne w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Grupie PGE; spółka odpowiedzialna jest za operacyjną realizację Programu Offshore, w tym za rozwój projektów inwestycyjnych na rzecz trzech spółek projektowych Elektrowni Wiatrowych Baltica. Trzy spółki projektowe (SPV), to: Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 (EWB1), Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 (EWB2) oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 (EWB3). Wszystkie trzy spółki - EWB 1; EWB 2; EWB 3 posiadają pozwolenia lokalizacyjne (pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp) umożliwiające budowę morskich farm na wyznaczonych obszarach Morza Bałtyckiego.

Docelowo PGE zamierza sprzedać wybranemu partnerowi strategicznemu po 50 procent udziałów w dwóch spółkach - Baltica 3 i Baltica 2, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. Celem współpracy jest także zbudowanie kompetencji przez PGE Baltica, aby w przyszłości firma mogła sama realizować projekty offshore.

Harmonogram działań przewiduje kilkuletni okres na przygotowanie projektu technicznego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Energia z pierwszej wybudowanej farmy wiatrowej - Baltica 3 - może popłynąć do sieci już około 2026 roku. Okres eksploatacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 i 3 przewidywany jest co najmniej na 25 lat.

wkr/ drag/ (PAP); rel (PGE)

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter