Stocznia Navikon SRY ze Świnoujścia rozpoczęła produkcję konstrukcji stalowych secondary steel, a konkretnie odbojnicy dla statków transferu personelu offshore z drabinką - tzw. "boatlanding" oraz części siłowni stacji badawczej dla niemieckiej firmy NEMOS. Stacja kontrolno-badawcza, zwana też wieżą badawczą, ma służyć m.in. pełno-skalowemu badaniu działania pływaka opracowanego przez NEMOS, służącego konwersji energii ruchu fal (offshore wave energy converter).
Konwerter energii fal NEMOS, to - jak wyjaśnia opracowująca go firma - innowacyjny system generowania elektryczności z fal oceanu. Energia wejściowa (z fal) jest pochłaniana przez podłużny korpus pływający i przekazywana do generatora (na wieży) za pomocą systemu cięgien. Sprawność hydro-mechaniczna pływaków, wykonujących ruch po zakrzywionej trajektorii i sprzężonych bezpośrednio z generatorem, znacznie przewyższa standardowe rozwiązania i technologie - twierdzą twórcy systemu. Można go dostosować do zmieniających się warunków otoczenia, tak aby zmaksymalizować wydajność pozyskiwania energii i ograniczyć obciążenia. Aby chronić system przed silnymi sztormami, pływak można zanurzyć, by znalazł się on w spokojniejszej wodzie, poza silnym wpływem falowania.
Wieża badawcza (Ostend research tower) - platforma testowa opracowywana jest i będzie zbudowana wspólnie przez NEMOS z Niemiec oraz Agencję Rozwoju Zachodniej Flandrii - POM WestVlaanderen. Będzie służyła jako infrastruktura wspierająca potrzeby rozwojowe sektorów morskiej energetyki wiatrowej, energetyki wykorzystującej prądy morskie i falowanie. Wieża stanie w pobliżu belgijskiego portu Ostenda.
NEMOS będzie głównym użytkownikiem wieży badawczej, testując z jej pomocą w pełnej skali swój nowej generacji konwerter energii fal morskich.
Testy pierwszych wersji konwertera energii fal, na basenie modelowym, NEMOS zainicjował w 2010 roku, a badania w warunkach rzeczywistych na akwenie przybrzeżnym koło Limfjord w Danii, wciąż w zmniejszonej skali (1:10 i 1:5), prowadzono od roku 2013.
Testy w pełnej skali zapowiadano pierwotnie na kończący się właśnie roku, ale ostatecznie rozpoczną się prawdopodobnie w roku 2019. Pływak konwertera energii fal będzie miał ponad 10 ton wyporności. Tej wielkości system ma zapewnić energię elektryczną dla kilkunastu gospodarstw domowych.
Przewiduje się zastosowanie rozwiązania w postaci elektrowni falowych skojarzonych z wieżami turbin wiatrowych na morskich farmach wiatrowych. Siłownia z generatorem, połączona cięgnami z pływakiem, instalowana byłaby na wieży turbiny wiatrowej.
Współpraca z NEMOS nie jest kolejnym z szeregu projektów ze sfery energetyki morskiej, w jakie zaangażowana była Navikon SRY. Stocznia instalowała m.in. na barko-pontonach heavy-lift gniazda i podpory do mocowania i transportu elementów morskich turbin wiatrowych, np. fundamentów, fundamenty do składowania / mocowania na pokładzie naceli turbin wiatrowych na statek instalacyjny oraz elementy, głównie secondary steel, samych wież wiatrowych.
rel (Navikon, NEMOS), PBS
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.