Odkrycie nowego złoża ropy naftowej w norweskiej części Morza Północnego otwiera przed spółką LOTOS Norge nowe możliwości rozwoju i zwiększa jej potencjał wydobywczy.
Złoże Langfjellet na koncesji PL442 (na ilustracji żółte pole) zostało odkryte w wyniku prowadzonego w sierpniu br. wiercenia otworu poszukiwawczego. Według wstępnych szacunków operatora złoża - firmy Det Norske - jego potencjał wynosi od 24 do 74 milionów baryłek ropy naftowej. Dla porównania potencjał eksploatowanego przez LOTOS Petrobaltic bałtyckiego złoża B8 to ok. 30 mln baryłek. LOTOS Norge posiada 10-procentowy udział w złożu Langfjellet. Koncesja PL442 została kupiona przez LOTOS Norge w 2013 roku, w ramach tzw. pakietu Heimdal. Znajduje się w niej również złoże ropy Frigg Gama Delta.
Obecnie toczą się badania i będą prowadzone dalsze prace, które przyniosą bardziej precyzyjne informacje o wielkości zasobów potwierdzonego już złoża.
- Po sierpniowej dostawie 2 milionów baryłek ropy z Bliskiego Wschodu, LOTOS stawia kolejny krok na drodze ku niezależności energetycznej Polski - podkreśla Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. - Zmierzamy w jasno wytyczonym kierunku i jak widać, w ostatnim czasie osiągamy coraz większe sukcesy we wzmacnianiu potencjału surowcowego naszego państwa. Po latach zastoju w dywersyfikacji dostaw surowców pozyskiwanych i przetwarzanych przez LOTOS, zwiększamy intensywność współpracy z naszymi partnerami. Mam nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom, LOTOS stanie się wkrótce synonimem troski o patriotyzm gospodarczy i prawdziwą polską niezależność - także tą energetyczną.
- Spółka LOTOS Norge stanowi jeden z filarów, w oparciu o które chcemy rozwijać potencjał wydobywczy koncernu - mówi Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic. - Warto przypomnieć, że tydzień temu, udało się z sukcesem zakończyć operację usunięcia wadliwej platformy z norweskiego złoża Yme, w którym LOTOS Norge ma 13 mln baryłek ropy. Również w sierpniu informowaliśmy o planach zagospodarowania złoża Utgard. Zasoby wydobywalne LOTOS Norge w tym złożu wynoszą 10,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Czytaj także: Platforma MOPU Yme zdemontowana przez największy statek świata
W II kwartale 2016 r. średnie dzienne wydobycie LOTOSU wyniosło 28,5 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Obok wydobycia na szelfie norweskim, LOTOS wydobywa również ropę w Polsce (Morze Bałtyckie) i na Litwie. Wspierany dostawami z innych kierunków niż wschodni, LOTOS staje się dziś kluczowym graczem na polu dywersyfikacji dostaw strategicznych surowców dla polskiej gospodarki.
rel (LOTOS SA)