Pioneering Spirit, określany często jako największy statek na świecie, przeznaczony m.in. do instalacji i demontażu platform wydobywczych, z powodzeniem zrealizował projekt usunięcia 13 500 ton konstrukcji topsides (pokładów) platformy MOPU Yme zbudowanej dla eksploatacji złoża, w którym 20% udziałów od 2008 roku posiada Grupa LOTOS SA.
Platforma wydobywcza MOPU Yme (Mobile OffshoreProduction Unit), zlokalizowana na Morzu Północnym, w odległości 100 km od wybrzeży Norwegii na złożu Yme, którego operatorem jest Talisman Energy Norge AS, należy do SBM Offshore i tak naprawdę nigdy nie weszła do eksploatacji.
W opublikowanym w 2013 roku na łamach Portalu Morskiego artykule informowaliśmy o podjęciu decyzji o zakończeniu projektu, złomowaniu części nawodnej obecnej konstrukcji, a także o zakończeniu wspólnych przedsięwzięć właściciela platformy i operatora złoża Yme w wyniku niekończących się problemów: wady (mikropęknięcia) w konstrukcji, wadliwe spawy, usterki w systemach elektrycznych i zaporach ogniowych.
Czytaj także: Finał negocjacji wokół złoża Yme - platforma Yme może trafić na złom
Czytaj także: Yme kłopotliwe nie tylko dla Lotosu
Pierwszy etap
Podniesienie topsides (pokładów platformy) zlecono spółce Allseas, która użyła do tego celu jednostki Pioneering Spirit. Statek wykorzystał szeroki na 59 metrów mechanizm podnośnikowy pomiędzy kadłubami, aby unosić się wokół platformy Yme, a następnie udźwignąć ważącą ponad 13 000 ton konstrukcję topsides w jednym kawałku i przetransportować na złomowisko.
Podczas gdy podniesienie za jednym razem 13 000 ton jest niebagatelnym osiągnięciem, nie może się to równać z kolejnym zadaniem dla Pioneering Spirit. Ten dwukadłubowiec, mierzący 382m długości i 124m szerokości, zostanie wykorzystany do zlikwidowania platformy Brent należącej do koncernu Shell, zlokalizowanej na Brytyjskim terytorium Morza Północnego. W porównaniu z Yme, konstrukcja topsides platformy Brent jest prawie dwa razy cięższy - 23 500 ton. Jej likwidację zaplanowano na 2016 r.
Lotos wykorzysta Yme?
Obecnie, zgodnie z doniesieniami ogólnopolskich mediów, mówi się, że grupa pracuje nad ponownym planem zagospodarowania złoża Yme przy użyciu dzierżawionej platformy. Ma on być gotowy na początku 2017 roku.
- Efektywne zagospodarowanie złoża Yme to jeden z priorytetów, jakie stawia przed sobą LOTOS - podkreśla Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS SA. - Zasoby spoczywające pod dnem Morza Północnego w istotny sposób mogą przyczynić się do zwiększenia energetycznej niezależności Polski. Niedawna wizyta tankowca Atlantas, który dostarczył do gdańskiego Naftoportu 2 miliony baryłek ropy z Iranu, udowodniła że potrafimy skutecznie współpracować z partnerami z Bliskiego Wschodu. Eksploatacja złoża Yme i efektywne zagospodarowanie zasobów różnicujących pochodzenie dostarczanej do kraju ropy to kolejny, znaczący krok w stronę zakładanego przez LOTOS, jak również przez polski rząd, wzmacniania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z operatorem złoża Yme - firmą Repsol Norge - w sprawie przygotowania i realizacji nowego planu zagospodarowania dla tego złoża - tłumaczy Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy LOTOS SA oraz prezes LOTOS Petrobaltic. - Głęboko wierzymy, że złoże Yme będzie pracowało na korzyść LOTOSU i Polski. Chcemy zwiększać nasze zaangażowanie na norweskim szelfie kontynentalnym, by w ten sposób budować bazę surowcową, z której skorzysta cała polska gospodarka.
Złoże Yme to ważny element strategii rozwoju LOTOSU, a także całej polskiej gospodarki i pozyskania dla niej surowców strategicznych. Projekt Yme wygenerował dla LOTOS Norge tzw. aktywo podatkowe. Zgodnie z norweskim prawem spółka „odmraża” je m.in. poprzez wykorzystanie przepływów pieniężnych generowanych z wydobycia węglowodorów na innych należących do niej złożach, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (m.in. Heimdal i Sleipner).
Lotos to drugi, największy producent węglowodorów w Polsce i jedyna krajowa firma, która wydobywa ropę naftową i gaz ziemny na Morzu Bałtyckim. Koncern poza Polską działa również w Norwegii i na Litwie, gdzie poprzez spółkę Lotos Geonafta, jest największym producentem ropy naftowej w tym kraju. Łączne zasoby ropy naftowej dla koncesji, którymi zarządza Lotos wynoszą ponad 51 mln baryłek. Przy realizacji krajowych projektów poszukiwawczo-wydobywczych LOTOS współpracuje m.in. z PGNiG i CalEnergy.
AL, rel (Allseas, LOTOS SA), Offshore Energy Today
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.