Koncerny naftowe Rosnieft i ExxonMobil, działające w ramach konsorcjum Sachalin-1, zakończyły proces instalacji największej na świecie platformy wiertniczej Berkut na szelfie sachalińskim Morza Ochockiego.
Platforma Berkut wyposażona jest w największą na świecie część nadwodną, a zainstalowana została na złożu Arkutun-Dagi w północno-wschodniej części szelfu sachalińskiego, w odległości ok. 25 km od brzegu, na głębokości ok. 35 metrów. Nadwodna część platformy przetransportowana została na trasie liczącej ok. 2600 km ze stoczni w Korei Południowej bez żadnych incydentów. Rosnieft poinformował, że ostatnie prace instalacyjne powinny się zakończyć w najbliższych dniach.
Łączna waga platformy przekracza 200 tys. ton, a umożliwia ona wiercenia w promieniu 7 km od jednostki centralnej. Platforma została zaprojektowana specjalnie do pracy w trudnych subarktycznych warunkach i może działać przy falach wysokich na 18 metrów, grubości kry do 2 metrów i temperaturze do minus 44 stopni Celsjusza.
Rozpoczęcie eksploatacji złoża Arkutun-Dagi spodziewane jest w grudniu 2014 roku i ma zwiększyć wydobycie projektu Sachalin-1 o 4,5 mln ton ropy rocznie. Projekt obejmuje wydobycie z trzech złóż: Chaivo, Odopta i Arkutun-Dagi. Wydobycie z dwóch pierwszych już się rozpoczęło (w przypadku złoża Chaivo produkcja trwa od 2005 roku). Cykl życia projektu przewidziany jest do 2040-2050 roku.
Udziałowcy projektu to ExxonMobil i Sodeco (po 30 proc. udziałów) oraz Rosnieft i ONGC Videsh (po 20 proc.).