Nowatek podpisało wstępne umowy na dofinansowanie ze strony wiodących chińskich banków na potrzeby projektu budowy terminalu i rafinerii LNG Yamal. Ma to zbliżyć największego niezależnego producenta gazu w Rosji do złamania monopolu Gazpromu.
W przeciągu 5 lat prognozowany jest wzrost handlu płynnym gazem na światowym rynku. Ma być to spowodowane gwałtownym przyśpieszeniem produkcji w USA i Australii. W związku z tym Rosja, jako jeden z potentatów na świecie zmuszona jest do realizacji nowych projektów.
Projekt Arctic Yamal, wart 20 mld dolarów, może być pierwszym od czasu projektu Gazpromu o nazwie Sachalin-2 z 2009 roku.
Nowatek w realizacji projektu oprócz Bank of China czy China Construction Bank jest wspierany przez innych inwestorów, również rosyjskich.
Rozpoczęcie produkcji w nowym ośrodku LNG planowane jest w 2016 roku. Wedle szacunków do 2018 roku nowy punkt na mapie gazowej ma zaopatrywać tankowce w gaz w ilości 16,5 mln ton do 2018.
Wedle agencji Reuters Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej planuje zliberalizować przepisy o eksporcie LNG i umożliwić holdingom innym niż Gazprom eksport za granicę.
Rosyjskie władze planują uwolnienie rynku LNG w 2014 roku z zastrzeżeniem dla Nowateku i innej rosyjskiej spółki, Rosnieftu, o wysyłanie gazu do Azji. Zastrzeżenie ma zagwarantować niezakłócony eksport gazu przez Gazprom do Europy.