Dziś w Houston w stanie Texas, USA rozpoczyna się międzynarodowa Konferencja i Targi OTC (The Offshore Technology Conference), które potrwają od 6 do 9 maja. Poświęcone są szeroko rozumianej tematyce związanej z eksploracją, eksploatacją i technologią wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z podmorskich złóż.
Podczas licznych konferencji tematycznych i samych targów można zapoznać się z rozwojem technologii wydobywczych, problematyką zarządzania, kontroli ryzyka i bezpieczeństwa pracy, odpowiedzialności społecznej, a także wpływu na środowisko naturalne oraz rozwojem energetyki, w tym niekonwencjonalnych źródeł energii, takich jak: energia wiatrowa (farmy morskie) czy wydobycie gazu łupkowego.
Targi OTC to jedno z największych na świecie wydarzeń dedykowanych branży offshore. Odbywają się od 1969 r. każdego roku w Reliant Park w Houston. Ubiegłoroczne OTC odwiedziło 89 400 uczestników z ponad 110 krajów świata. Wśród nich byli menedżerowie, inżynierowie, naukowcy, właściciele firm i przedstawiciele sektora przedsiębiorstw związanych z poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. W targach uczestniczyło także 2500 wystawców z 46 krajów, a podczas konferencji odbyło się 8 paneli dyskusyjnych z udziałem 29 najważniejszych przedstawicieli światowego top – managementu sektora offshore.
Czytaj także: Polskie firmy na otc 2012 Houston
Tegoroczna konferencja to ponad 80 sesji tematycznych. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in.: nowoodkryte złoża gazu ziemnego u wybrzeży Mozambiku, głębokowodne operacje wysokociśnieniowe i wysoko temperaturowe (HP/HT), nowe technologie światłowodowe, czy aspekty geologiczne wierceń na bardzo dużych głębokościach.
Podczas 4 dni konferencji prezentacje wygłoszą przedstawiciele top managementu państwowych jak i międzynarodowych koncernów wydobywczych. Wśród tych pierwszych znajdą się m.in. firmy takie jak: Petrobras, Saudi Aramco, Petronas, Pemex, Statoil, Eni, Kuwait Petroleum, PetroChina, Sinopec i PetroVietnam, spośród tych drugich – Chevron, ConocoPhilips, BP, Total, Shell, ExxonMobil, Anadarko Petroleum, Noble, Energy i Woodside.
Organizatorzy OTC zwracają uwagę na kolejny przełom, dokonujący się w branży offshore, związany zarówno z nowymi odkryciami złóż ropo- i gazonośnych jak również technologii rozwijanych w ramach światowych mega projektów. Jednym z przykładów jest unikatowy projekt Shella, o nazwie Prelude FLNG. Koncern ten buduje obecnie nawodną instalację offshore, która, pracując na polu wydobywczym Prelude, u wybrzeży Australii, będzie produkować LNG (tj. schładzać gaz do temperatury minus 162 st. C, zmniejszając 600 – krotnie jego objętość) magazynować i ładować do zbiornikowców LNG, które przetransportują go bezpośrednio z pola wydobywczego do klientów. Instalacja, największa tego typu na świecie, ma ruszyć w 2017 roku i produkować 3,6 mln t LNG rocznie (oraz 1,3 mln t kondensatów gazowych i 0,4 mln t LPG).
Podobny projekt realizuje także ExxonMobil dla nowoodkrytego pola Scarborough (Australia), kolejne – o podobnej skali i wielkości inwestycji, realizowane są także w Zatoce Meksykańskiej (projekt Cascade i Chinook), Brazylii, Peru (BPZ CX15), Chinach (Liuhua 11 i Liwan), Afryce Zachodniej i Wschodniej, na Morzu Kaspijskim i w Australii (Pluto Greenfield LNG).
Jak oceniają organizatorzy OTC powołując się na dane wywiadowni Infield Systems, 50 największych światowych projektów tego typu, oczekujących na finalną decyzję inwestycyjną, w okresie od 2013 do 2017 roku wygeneruje wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 140 mld USD.
W tym roku organizatorzy zamierzają także rozdać 15 nagród „OTC Spotlight on New Technology”, przyznawanych za najbardziej innowacyjne i zaawansowane nowe rozwiązania technologiczne.
Wśród polskich firm wystawiających w Houston w oficjalnym katalogu targów OTC 2013, widnieją: Grupa REMONTOWA (Gdańska Stocznia Remontowa S.A. oraz stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.) jak również Aluship Technology.
Podczas targów będzie dystrybuowany, wydany przez naszą spółkę, specjalny magazyn promocyjny Poland at SEA, prezentujący ofertę firm działających w polskiej gospodarce morskiej dla sektora offshore.
land
Fot: materiały prasowe OTC
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.