Offshore

Wspieranie i promocja polskiego biznesu to jeden z głównych celów oficjalnej wizyty ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego w Brazylii w dniach 26-28 listopada br., podczas której szef MSZ spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Antonio Patriotą. Polskiemu ministrowi towarzyszą w Brazylii przedstawiciele polskich przedsiębiorstw.

Wspólnie z podsekretarz stanu w MSZ Beatą Stelmach oraz delegacją polskich przedsiębiorców, szef MSZ będzie promował polską gospodarkę, w tym oferty polskich stoczni, przemysłu naftowego, górniczego, chemicznego, nawozowego. Minister Sikorski spotka się ponadto z wicegubernatorami Rio de Janeiro oraz Sao Paulo.

Obecna misja gospodarcza nie jest pierwszą próbą bezpośredniej promocji polskich przedsiębiorstw sektora morskiego na brazylijskim rynku. W tym roku, w dniach 1-3 sierpnia, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sao Paulo zorganizował stoisko narodowe na Międzynarodowych Targach Stoczniowych i Offshore NAVALSHORE w Rio de Janeiro. Przedstawiono ofertę wybranych polskich firm z branży, m.in. stoczni Gryfia SA, Gdańskiej Stoczni Remontowej SA, Stoczni Nauta SA, biura projektowego Ciba Design, firmy APS Energia. Zaprezentowano materiały informacyjne o polskiej branży okrętowej oraz o stanie polskiej gospodarki i możliwościach inwestycyjnych.

Program obecnej wizyty uwzględnia serię - jak to określono w oficjalnym komunikacie MSZ - "dużych wydarzeń gospodarczych, m.in. forum gospodarcze w Sao Paulo i forum dla sektora energii, stoczniowego i offshore w Rio De Janeiro".

Na początek - seminarium Polskiej Misji Gospodarczej - 27 listopada w Międzynarodowym Centrum Biznesowym (Centro Internacional de Negócios) Federacji Przemysłu Stanu Rio de Janeiro w Rio de Janeiro. Jego celem jest głównie prezentacja technologii, produktów i usług, które mogą być przydatne w rozwoju brazylijskiego sektora energetycznego, w tym wyzwań takich jak projekt pre-salt.

Pre-salt to formacje geologiczne szelfów kontynentalnych Afryki i Brazylii na Atlantyku; według informacji Petrobrasu potencjalnie wielkie złoża ropy i gazu znajdują się w nich pod dwukilometrową warstwą soli, położoną z kolei pod ok. dwukilometrową warstwą skał pod dnem morskim, na głębokości ok. 2-3 km, dlatego wiercenia i wydobycie węglowodorów z tych złóż jest trudne technicznie i bardzo kosztowne. Dotychczasowe odkrycia brazylijskie w pokładach pre-salt dotyczą rezerw szacowanych na grubo ponad 50 miliardów baryłek ropy, co ok. czterokrotnie przewyższa dotychczasowe, narodowe rezerwy ropy w Brazylii szacowane na 14 miliardów baryłek. Złoża pre-salt rociągają się w pasie o szerokości do 200 km i długości ok. 800 km wzdłuż brazylijskiego wybrzeża - od stanu Santa Catarina do wybrzeża Espirito Santo. Według niektórych szacunków, powierzchnia potencjalnie ropo- i gazonośnych pokładów pre-salt u wybrzeży Brazylii, to ok 122 000 km2.

Druga z przygotowanych imprez, to brazylijsko-polskie spotkanie biznesowe, z seminarium, zorganizowane przez Ambasadę RP w Brazylii, Federację Przemysłu Stanu Sao Paulo (Federação das Indústrias do Estado de São Paulo - FIESP) i Centrum Przemysłowe Stanu Sao Paulo (Centro das Indústrias do Estado de São Paulo - CIESP), zaplanowane na 28 listopada w siedzibie FIESP w Sao Paulo. Spotkanie ma przyciągnąć brazylijskich przedstawicieli branż takich jak offshore, chemiczna, nawozowa, tworzyw sztucznych, energetyka, górnictwa, budownictwa, maszynowa, farmaceutyczna, napojów, kosmetyków, "przemysły innowacyjne" i usługowe.

Na brazylijskim rynku mocno już zaznaczyły swoją obecność firmy z USA, Norwegii, Korei Południowej, Japonii, Chin, Niemiec, etc. W Brazylii budowane są m.in. nowe stocznie - niektóre należące do znanych grup stoczniowych z innych krajów, a wszystkie przy współudziale europejskiego, amerykańskiego i dalekowschodniego know-how. Być może misja gospodarcza MSZ z udziałem polskich przedsiębiorców pomoże Plsce, przynajmniej w skromnym stopniu, dołączyć do grona robiącego dobre interesy w Brazylii.

W tę największą z organizowanych dotychczas przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych misję gospodarczą do Brazylii, zaangażowało się kilkadziesiąt polskich firm z sektorów: offshore i stoczniowego, transportu i infrastruktury, chemicznego i przemysłu obronnego, a jej uczestnicy zostali wybrani na podstawie analizy potencjału rynku brazylijskiego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter