Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził studium wykonalności budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu. Zgodnie z założeniami, szacunkowa wartość budowy terminalu wyniesie 846 mln euro, a jego docelowa przepustowość - 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
Pierwszy etap realizacji projektu (budowa pływającego terminalu do odbioru gazu) ma się zakończyć w maju 2016 r., drugi (budowa nabrzeżnego terminalu do odbioru gazu) - w 2018 r. Kompleks ma powstać w miejscowości Jużnyi w obwodzie odeskim.
30 proc. środków na realizację projektu ma pochodzić od utworzonego w celu realizacji tego projektu konsorcjum (z czego 25 proc. + 1 akcja udziałów w konsorcjum należeć ma do państwa), a 70 proc. z kredytów i innych pożyczek.
Komentując zatwierdzenie studium wykonalności projektu, przewodniczący Państwowej Agencji Ukrainy ds. Inwestycji i Zarządzania Projektami Narodowymi W. Kaskiw poinformował, iż na dzień dzisiejszy co najmniej 10 firm wyraża zainteresowanie udziałem w realizacji tego projektu. Przetarg na wybór firmy zarządzającej i potencjalnych udziałowców w konsorcjum może zostać przeprowadzony we wrześniu 2012 r. Poinformował on również, iż władze Ukrainy prowadzą obecnie rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami skroplonego gazu na Ukrainę, przy czym nie wyklucza się, iż firmy te wejdą do w/w konsorcjum.
"LNG-Ukraina" (do lipca 2012 r. "LNG-Terminal") to projekt budowy infrastruktury do dostaw skroplonego gazu na Ukrainę, w tym budowy terminalu do odbioru tego gazu na wybrzeżu Morza Czarnego. Na początku lipca 2011 r. ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy studium wykonalności projektu budowy terminalu, który został rozstrzygnięty we wrześniu 2011 r.
Marcin Szczepański