17 stycznia br. Rada Ministrów zmieniła uchwałę Nr 167/2007 RM z dnia 20 września 2007 r. w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego na lata 2008-2013 pn „Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu". Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania harmonogramu wydatkowania środków do realnego przebiegu procesu budowlanego. Istotnym elementem jest uwzględnienie prac polegających na oczyszczeniu akwenu portu zewnętrznego z materiałów niebezpiecznych i zabytkowych.
Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu umożliwi uruchomienie terminalu gazowego (LNG), który bez falochronu osłonowego nie może istnieć. Na bazie falochronu osłonowego powstanie infrastruktura portowa, w tym stanowiska do rozładunku LNG.
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu jest inwestycją strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jego włączenie w sieć przesyłową, w ramach korytarza Północ-Południe, umożliwi dywersyfikację dostaw gazu nie tylko dla Polski, ale także Czech, Węgier i Słowacji.
Lokalizacja inwestycji o tak wielkim znaczeniu w Świnoujściu, przyczyni się do aktywizacji gospodarczej regionu.
Koszt budowy falochronu wyniesie 1 mld 16 min 754 tys. zł.
Będzie to pierwszy terminal gazu skroplonego w rejonie Morza Bałtyckiego.
Offshore
Nowelizacja uchwały pn. "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu"
20 stycznia 2012 |
Źródło:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.